Úrady vydali zákaz sólovým horolezcom šplhať na Mount Everest

Úrady vydali zákaz sólovým horolezcom šplhať na Mount Everest

Archívna reportáž
embed kód
KÁTHMANDU / Nepál prijal novelu zákona, ktorá zakazuje horolezcom samostatne liezť na tamojšie hory vrátane Mount Everestu. Podľa jedného z predstaviteľov miestneho cestovného ruchu má daná legislatíva za cieľ znížiť počet nehôd a urobiť horolezectvo v miestnych horách bezpečnejším. Nové nariadenie sa tiež týka horolezcov, ktorí majú amputované dve končatiny alebo sú nevidiaci.

Na základe nových pravidiel budú musieť zahraničných horolezcov pri ich výstupoch sprevádzať sprievodcovia. Nepálske úrady dúfajú, že to vytvorí nové pracovné miesta pre miestnych horských sprievodcov.

Podľa nového nariadenia na nepálske hory nebudú môcť vyjsť ani ľudia s dvoma amputovanými končatinami a nevidiaci horolezci. Tento krok sa však už stretol s kritikou. Horolezec Hari Budha Magar, ktorý prišiel o obe nohy, ho napríklad nazval "diskriminačným" a "nespravodlivým".

Počas tohto roku sa snažil na Everest vyliezť rekordný počet horolezcov, tieto pokusy sa ale neobišli bez obetí. Tento rok pri pokuse zdolať najvyšší vrch sveta zahynulo šesť ľudí vrátane 85-ročného nepálskeho horolezca Mina Bahadura Sherchana, ktorý sa snažil obhájiť titul najstaršej osoby na vrchole Everestu. Tragicky tam tento rok prišiel o život aj slovenský horolezec Vlado Štrba. 

Pozrite si archívnu reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
19:00 Profesionáli
19:55 TIPOS INFO
20:00 ŽREBOVANIE
19:00 Kuriér
20:10 Doktori II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
19:10 Ruby z dúhy I.
19:25 Barbapapa II.
19:35 Volám sa Caillou V.
18:35 Dobrou noc a hodně štěstí
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA: Hotel Artemis
22:10 Unesená