Úrady vydali zákaz sólovým horolezcom šplhať na Mount Everest

Úrady vydali zákaz sólovým horolezcom šplhať na Mount Everest

Archívna reportáž
embed kód
KÁTHMANDU / Nepál prijal novelu zákona, ktorá zakazuje horolezcom samostatne liezť na tamojšie hory vrátane Mount Everestu. Podľa jedného z predstaviteľov miestneho cestovného ruchu má daná legislatíva za cieľ znížiť počet nehôd a urobiť horolezectvo v miestnych horách bezpečnejším. Nové nariadenie sa tiež týka horolezcov, ktorí majú amputované dve končatiny alebo sú nevidiaci.

Na základe nových pravidiel budú musieť zahraničných horolezcov pri ich výstupoch sprevádzať sprievodcovia. Nepálske úrady dúfajú, že to vytvorí nové pracovné miesta pre miestnych horských sprievodcov.

Podľa nového nariadenia na nepálske hory nebudú môcť vyjsť ani ľudia s dvoma amputovanými končatinami a nevidiaci horolezci. Tento krok sa však už stretol s kritikou. Horolezec Hari Budha Magar, ktorý prišiel o obe nohy, ho napríklad nazval "diskriminačným" a "nespravodlivým".

Počas tohto roku sa snažil na Everest vyliezť rekordný počet horolezcov, tieto pokusy sa ale neobišli bez obetí. Tento rok pri pokuse zdolať najvyšší vrch sveta zahynulo šesť ľudí vrátane 85-ročného nepálskeho horolezca Mina Bahadura Sherchana, ktorý sa snažil obhájiť titul najstaršej osoby na vrchole Everestu. Tragicky tam tento rok prišiel o život aj slovenský horolezec Vlado Štrba. 

Pozrite si archívnu reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
08:10 Panelák
08:55 Panelák
09:55 MacGyver
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:40 Dr. LUDSKY
10:05 Kosti V.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
08:40 Rapotáčik 2
06:55 Dobrodružství Hucka Finna
08:50 Slepý
10:45 Tankový prapor