Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Ľadové medvede prichádzajú o svoj ľad
Zdielať na
Zahraničie

Ľadové medvede prichádzajú o svoj ľad

Zdroj: Alastair Rae

Predpokladá sa, že ľadové medvede úplne stratia priestor pre život na severnom pobreží Ruska a tiež Aljašky. Žiť preto budú môcť iba v Arktíde, na kanadských ostrovoch a západnom pobreží Grónska.

Rok 2050 prežije podľa amerických vedcov menej ako tretina súčasnej populácie ľadových medveďov. Znamená to, že o 43 rokov bude žiť z dnešných 50 000 kusov iba 16 000 ľadových medveďov. Informoval o tom internetový portál 21stoleti.cz.

Záver vyplýva z predpovedí o úbytku ľadu v arktických oblastiach v dôsledku globálneho otepľovania. Predpokladá sa, že ľadové medvede úplne stratia priestor pre život na severnom pobreží Ruska a tiež Aljašky. Žiť preto budú môcť iba v Arktíde, na kanadských ostrovoch a západnom pobreží Grónska. Kritické je predovšetkým topenie morského ľadu, ktorý medveďom poskytuje možnosť lovu plutvonožcov.

Nepriaznivá, no realistická predpoveď je reakciou na skutočnosť, že minulý týždeň bolo prekonané minimum zamrznutej plochy okolo severného pólu. V roku 2005 to bolo 13,1 milióna kilometrov štvorcových, tento rok je to o 0,8 milióna kilometrov štvorcových menej, teda asi sedem percent menej.

Zdielať na

Najčítanejšie správy