Lékari vyzývajú ministra zdravotníctva Julínka k odchodu

11.09.2007 17:05 Noviny.sk Zahraničie
Lékari vyzývajú ministra zdravotníctva Julínka k odchodu Zdroj: www.mzcr.cz
Českým lekárom sa okrem iného nepáči inšpirácia slovenskou reformou zdravotníctva.

Lekársky odborový klub (LOK-SČL) vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Julínka k odchodu z funkcie. Lekári mu okrem iného vytýkajú nevydanie vyhlášky o vybavení českých nemocníc, uprednostňovanie privatizácie skôr, než budú vytvorené pravidlá financovania zdravotníctva a pobúril ich taktiež údajný ministrov konflikt s lekárkou brnenskej úrazovej nemocnice.  

Julínek sa údajne pri júlovom stretnutí v brnenskej nemocnici v súvislosti s jeho chystaným zrušením opýtal lekárky Lenky Doležalovej na to, či je členkou odborovej organizácie. Po jej kladnej odpovedi jej podľa klubu minister povedal, že nemôže počítať s tým, že by našla prácu v nemocnici v Bohuniciach, kam prejde tretina zamestnancov rušeného zariadenia.

Na jeho chovanie sa LOK sťažuje i v liste Európskej komisii adresovaný komisári pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovné príležitosti Vladimíru Špidlovi. "V tomto správaní je možno badať diskrimináciu z dôvodu jej členstva v odborovej organizácii," uviedol  právnik Aleš Buriánek.

Odborári ďalej kritizujú, že minister odmieta vydať vyhlášku o personálnom, vecnom a technickom vybavení českých nemocníc. Minister tuto povinnosť podľa klubu vedome ignoruje s odôvodnením, že zákon je zlý a on sa ním nebude riadiť. "Dopady toho, že zákon nie je dodržiavaný, môžu byť dramatické," uviedol Engel.

Lekárom sa taktiež nepáči privatizácia nemocničných zariadení pred vytvorením právneho rámca a pravidiel financovania zdravotníctva a inšpirácie slovenskou reformou zdravotníctva.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:35 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
06:40 Dovidenia, stará mama!
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:00 Zlatý holky
07:50 Dvě svatby
09:30 Red Dog - psí legenda