Ak nás bude Európa ohrozovať, zvýšime dolet našich rakiet, vyhráža sa Irán

Ak nás bude Európa ohrozovať, zvýšime dolet našich rakiet, vyhráža sa Irán

TEHERÁN / Pokiaľ bude Európa ohrozovať Irán, Teherán predĺži dolet balistickej rakety nad dve tisíc kilometrov. Uviedla to iránska agentúra Fars s odvolaním na predstaviteľom revolučných gárd.

Francúzsko vyzvalo k nekompromisnému dialógu s Iránom o jeho programu balistických rakiet. Teherán ale trvá na tom, že program je obranný. "Ak sme obmedzili dolet našich rakiet na 2 000 kilometrov, nebolo to pre absenciu technológií," prehlásil podľa agentúry Husajn Salámí. "Až doteraz sme mysleli, že Európa pre nás hrozbu nepredstavuje, a dolet našich striel sme nezvyšovali. Pokiaľ sa ale Európa chce stať hrozbou, urobíme to," dodal Salámí

Irán je za svoj raketový program kritizovaný a niektoré krajiny ju označujú za porušenie dohody o obmedzenie iránskeho jadrového programu z roku 2015.

Ako uviedla koncom októbra agentúra Reuters, iránsky prezident Hasan Rúhání prehlásil, že Irán bude aj naďalej vyrábať rakety na obranu štátu a toto rozhodnutie nepovažuje za porušovanie medzinárodných dohôd.

"Zostrojili sme rakety, vyrábame ich a mienime v tom pokračovať. Toto rozhodnutie žiadne medzinárodné dohody neporušuje," povedal Rúhání v prejave v parlamente.

Irán v septembru predstavil svoju novú balistickú strelu, ktorá je schopná niesť niekoľko bojových hlavíc a má dolet 2000 kilometrov. Zasiahnuť by tak mohla značnú časť Blízkého východu, vrátane Saudskej Arábie a Izraela.

Svet straší aj Severná Kórea. Nedávno vyskúšala vodíkovú bombu.

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
19:10 KINOSÁLA
19:35 Profesionáli II.
20:25 Nebezpečne námesačná
17:55 Vraždy v Brokenwoode IV.
20:10 Skutočný génius
20:55 Skutočný génius
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Sníček a Dúhalka
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
17:45 Divergence
20:15 Nevyřízený účet
22:05 Bod zlomu