Mladič po rozsudku povedal, že ICTY nie je súd, ale komisia NATO

Mladič po rozsudku povedal, že ICTY nie je súd, ale komisia NATO

Archívne video
embed kód
BELEHRAD / Ratko Mladič, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v stredu v Haagu odsúdil na doživotné väzenie za zločiny spáchané počas vojny v Bosne, vyhlásil, že má za sebou ešte len polčas a že bude bojovať za "zrušenie vnútených klamstiev". Belehradskému denníku Večernje novosti to povedal Mladičov syn Darko, ktorý s otcom hovoril krátko po vynesení rozsudku. Jeden z obhajcov Mladiča už oznámil, že proti verdiktu podajú odvolanie.

"Toto bol ešte len prvý polčas. Budem bojovať za to, aby tie vnútené lži boli zrušené a bola ukázaná skutočná pravda o boji Srbov," citoval denník odkaz bývalého vrchného veliteľa bosnianskosrbskej armády. Darko Mladič tiež povedal, že jeho otec, s ktorým mal možnosť hovoriť asi desať minút, bol nahnevaný, aj keď takéto rozhodnutie očakával.

"Otec odkázal, že všetko je lož, že Haag (ICTY) nie je súd, ale komisia NATO a že toto nie je spravodlivosť. Všetko je to pokus kriminalizovať srbský národ, ktorý sa bránil proti agresii," uviedol takisto Darko Mladič.

"Tento orgán, ktorý sa nazýva tribunálom pre zločiny v bývalej Juhoslávii, vo svojej misii neuspel, pretože ignoroval početné srbské obete. Dnes (v stredu) sme boli svedkami toho, ako spravodlivosť nahradila vojnová propaganda. Boli ignorované fakty. Rozsudok je v rozpore s nimi, "vyhlásil Mladičov syn.

Haagsky tribunál uznal Ratka Mladiča vinným v desiatich z jedenástich bodov obžaloby, vrátane genocídy v súvislosti so srebrenickým masakrom z júla 1995. Vinný je tiež zo zločinov proti ľudskosti a z porušenia zákonov alebo zvyklostí vojnového práva. Za to mu uložili trest doživotného odňatia slobody. Ide ale o prvostupňový rozsudok, ktorý je neprávoplatný a proti ktorému sa obhajoba chce odvolať.

Zdroj: noviny.sk, čtk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 VŠETKO ČO MÁM RÁD
22:20 VŠETKO ČO MÁ ANDER RÁD
23:00 Hlboko v gangu
20:40 Starí frajeri
22:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
00:00 Z LA do Vegas
20:10 Kosti VIII.
21:00 Akty X - NOVÁ SÉRIA
22:00 Tequila a Bonetti
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:20 ZáchranáRik II.
20:15 Pán Šanghaje
22:15 Útěk z polygamie
23:50 Otcové a dcery