Mladič po rozsudku povedal, že ICTY nie je súd, ale komisia NATO

Mladič po rozsudku povedal, že ICTY nie je súd, ale komisia NATO

Archívne video
embed kód
BELEHRAD / Ratko Mladič, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v stredu v Haagu odsúdil na doživotné väzenie za zločiny spáchané počas vojny v Bosne, vyhlásil, že má za sebou ešte len polčas a že bude bojovať za "zrušenie vnútených klamstiev". Belehradskému denníku Večernje novosti to povedal Mladičov syn Darko, ktorý s otcom hovoril krátko po vynesení rozsudku. Jeden z obhajcov Mladiča už oznámil, že proti verdiktu podajú odvolanie.

"Toto bol ešte len prvý polčas. Budem bojovať za to, aby tie vnútené lži boli zrušené a bola ukázaná skutočná pravda o boji Srbov," citoval denník odkaz bývalého vrchného veliteľa bosnianskosrbskej armády. Darko Mladič tiež povedal, že jeho otec, s ktorým mal možnosť hovoriť asi desať minút, bol nahnevaný, aj keď takéto rozhodnutie očakával.

"Otec odkázal, že všetko je lož, že Haag (ICTY) nie je súd, ale komisia NATO a že toto nie je spravodlivosť. Všetko je to pokus kriminalizovať srbský národ, ktorý sa bránil proti agresii," uviedol takisto Darko Mladič.

"Tento orgán, ktorý sa nazýva tribunálom pre zločiny v bývalej Juhoslávii, vo svojej misii neuspel, pretože ignoroval početné srbské obete. Dnes (v stredu) sme boli svedkami toho, ako spravodlivosť nahradila vojnová propaganda. Boli ignorované fakty. Rozsudok je v rozpore s nimi, "vyhlásil Mladičov syn.

Haagsky tribunál uznal Ratka Mladiča vinným v desiatich z jedenástich bodov obžaloby, vrátane genocídy v súvislosti so srebrenickým masakrom z júla 1995. Vinný je tiež zo zločinov proti ľudskosti a z porušenia zákonov alebo zvyklostí vojnového práva. Za to mu uložili trest doživotného odňatia slobody. Ide ale o prvostupňový rozsudok, ktorý je neprávoplatný a proti ktorému sa obhajoba chce odvolať.

Zdroj: noviny.sk, čtk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:05 POLICAJTI V AKCII
09:20 Súdna sieň
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Najkrajšie bývanie III.
06:40 Profesionáli II.
07:35 Panelák
09:00 Nákupné maniačky
07:05 Agi Bagi
07:25 George a Martha
07:50 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:35 Cvokař
08:30 Nowhere Boy
10:15 Angele a Tony