Mladič po rozsudku povedal, že ICTY nie je súd, ale komisia NATO

Mladič po rozsudku povedal, že ICTY nie je súd, ale komisia NATO

Archívne video
embed kód
BELEHRAD / Ratko Mladič, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v stredu v Haagu odsúdil na doživotné väzenie za zločiny spáchané počas vojny v Bosne, vyhlásil, že má za sebou ešte len polčas a že bude bojovať za "zrušenie vnútených klamstiev". Belehradskému denníku Večernje novosti to povedal Mladičov syn Darko, ktorý s otcom hovoril krátko po vynesení rozsudku. Jeden z obhajcov Mladiča už oznámil, že proti verdiktu podajú odvolanie.

"Toto bol ešte len prvý polčas. Budem bojovať za to, aby tie vnútené lži boli zrušené a bola ukázaná skutočná pravda o boji Srbov," citoval denník odkaz bývalého vrchného veliteľa bosnianskosrbskej armády. Darko Mladič tiež povedal, že jeho otec, s ktorým mal možnosť hovoriť asi desať minút, bol nahnevaný, aj keď takéto rozhodnutie očakával.

"Otec odkázal, že všetko je lož, že Haag (ICTY) nie je súd, ale komisia NATO a že toto nie je spravodlivosť. Všetko je to pokus kriminalizovať srbský národ, ktorý sa bránil proti agresii," uviedol takisto Darko Mladič.

"Tento orgán, ktorý sa nazýva tribunálom pre zločiny v bývalej Juhoslávii, vo svojej misii neuspel, pretože ignoroval početné srbské obete. Dnes (v stredu) sme boli svedkami toho, ako spravodlivosť nahradila vojnová propaganda. Boli ignorované fakty. Rozsudok je v rozpore s nimi, "vyhlásil Mladičov syn.

Haagsky tribunál uznal Ratka Mladiča vinným v desiatich z jedenástich bodov obžaloby, vrátane genocídy v súvislosti so srebrenickým masakrom z júla 1995. Vinný je tiež zo zločinov proti ľudskosti a z porušenia zákonov alebo zvyklostí vojnového práva. Za to mu uložili trest doživotného odňatia slobody. Ide ale o prvostupňový rozsudok, ktorý je neprávoplatný a proti ktorému sa obhajoba chce odvolať.

Zdroj: noviny.sk, čtk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:45 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
13:45 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:00 POLICAJTI V AKCII
10:20 MacGyver
12:50 Prvé oddelenie II.
13:40 Planéta bez ľudí II.
11:30 JAG III.
13:30 Kosti IV.
14:30 Vražedné Miami
12:25 Oskar v balóne
12:45 Medzi nami zvieratkami
12:50 Rybičky Flip a Flap
11:45 Tanec draků
13:30 Příběhy ze Země Oz: Dorotčin návrat
15:10 Absurdistán