Polojasno
18°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Masové streľby v Amerike sú čoraz horšie
Zdielať na
Zahraničie

Masové streľby v Amerike sú čoraz horšie

Archívne video

USA / Po streľbe na škole v Columbine si bolo ťažké predstaviť niečo horšie. V tom čase to bola najhoršie streľba na škole v dejinách Spojených štátov. Potom však prišli Virginia Tech a Sandy Hook. 13 obetí v Columbine znamenalo zároveň jednu z najkrvavejších strelieb. Potom ale prišlo San Bernardino, Orlando, Las Vegas a Sutherlands Springs.

Za 18 rokov, odkedy Columbine otriaslo Amerikou, zažila krajina toľko masových strelieb, že tento útok už nie je dokonca ani v prvej desiatke najvražednejších útokov v moderných dejinách USA. Ako uvádza CNN, tri z piatich najhorších strelieb sa udiali za ostatný rok a pol. Pozrite si zoznam desiatich najvražednejších amerických masových strelieb, ktoré sa udiali za jeden deň. Pokiaľ bol strelec tiež zabitý, či spáchal samovraždu, jeho smrť nie je zahrnutá v celkovom čísle. 

1. Hudobný festival The Harvest Music Festival: 58 zavraždených
1. októbra 2017 - Strelec, identifikovaný ako 64-ročný Stephen Paddock, strieľa z 32. poschodia hotela Mandalay Bay Resort and Casino do viac ako 20 tisícového davu, ktorý sa zišiel na Las Vegas Strip na festival Route 91 Harvest Music Festival. Zabil 58 ľudí a zranil viac ako 500. Podľa polície potom strelec spáchal samovraždu. Táto masová streľba spôsobila najviac obetí v moderných dejinách USA.

2. Nočný klub Pulse: 49 zavraždených
12. júna 2016 - 29-ročný Omar Saddiqui Mateen, spustil streľbu v gay nočnom podniku Pulse v Orlande. Zabil 49 a zranil viac ako 50 ľudí. Policajti zastrelili Mateena počas operácia s cieľom oslobodiť rukojemníkov, ktorých útočník podľa úradov zadržiaval v klube.

3. Virginia Tech: 32 zavraždených
16. apríla 2007 - 23-ročný študent Seung-Hui Cho, strieľal na dvoch miestach na území vysokej školy Virginia Tech v Blacksburgu, zabil 32 ľudí a mnohých zranil. Nakoniec spáchal samovraždu.

4. Sandy Hook: 27 zavraždených
14. decembra 2012 - 20-ročný Adam Lanza, zavraždil 20 detí vo veku 6 a 7 rokov ako aj 6 dospelých na základnej škole Sandy Hook Elementary School v meste Newtown, Connecticut. Potom obrátil zbraň na seba. Vyšetrovatelia neskôr našli strelcovu matku, Nancy Lanza, tiež zastrelenú.

5. Prvý baptistický kostol v Sutherland Springs: 26 zavraždených
5. novembra 2017 - Muž vošiel do malého kostola na texaskom vidieku a zastrelil 26 ľudí. Strelca - identifikovaného úradmi ako Devin Patrick Kelley - našli mŕtveho po krátkej naháňačke, nie je však jasné, či bol zastrelený alebo si sám siahol na život. Je to najvražednejšia masová streľba v dejinách Texasu.

6. Luby's Cafeteria: 23 zavraždených
16. októbra 1991 - 35-ročný George Hennard prerazí so svojim nákladným autom stenu kaviarne Luby's Cafeteria v texaskom Killeene. Potom vystúpil z vozidla a zastrelil 23 ľudí a vzal si život.

7. McDonald's v San Ysidro: 21 zavraždených

18. júla 1984 - V meste San Ysidro v Kalifornii 41-ročný James Huberty, ozbrojený automatickou zbraňou Uzi s dlhou hlavňou, s brokovnicou a s ručnou strelnou zbraňou zastrelil 21 dospelých a detí v reštaurácii McDonald's. Hubertyho zastrelil policajný ostreľovač hodinu po začatí krviprelievania.

8. Univerzita v Texase: 18 zavraždených
1. augusta 1966 - Charles Joseph Whitman, bývalý príslušník americkej námornej pechoty, zabil 16 a zranil viac ako 30 ľudí strieľajúc z veže texaskej univerzity v Austine. Whitmana vo veži zastrelili policajní dôstojníci Ramiro Martinez a Houston McCoy. Whitman v ten deň pred útokom zastrelil svoju matku a manželku.

9. San Bernardino: 14 zavraždených
2. decembra 2015 - Manželský pár Syed Rizwan Farook a Tashfeen Malik spustia streľbu na stretnutí zamestnancov v Inland Regional Center v San Bernardino a zavraždia 14 ľudí. Neskôr ich policajti zastrelia pri prestrelke.

10. Edmond, Oklahoma: 14 zavraždených
20. augusta 1986 - V meste Edmond, štát Oklahoma, poštový doručovateľ na čiastočný úväzok Patrick Henry Sherrill, vyzbrojený troma ručnými strelnými zbraňami, za 10 minút zastrelil 14 zamestnancov pošty a potom si vzal život strelou do hlavy.

11: Columbine High School: 13 zavraždených
20 apríla 1999 - 18-ročný Eric Harris a 17-ročný Dylan Klebold zavraždili 12 spolužiakov a jedného učiteľa na strednej škole v meste Littleton, v štáte Colorado. Dvojica potom v školskej knižnici spáchala samovraždu.

Súvisiace články

Najčítanejšie