Skoro jasno
26°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Nový plán Európskej komisie má trhlinu. Nedostatok prostriedkov
Zdielať na

Nový plán Európskej komisie má trhlinu. Nedostatok prostriedkov

BRUSEL / Na to, aby sme zabrzdili prílev migrantov, potrebujú Afrika a Taliansko viac peňazí, uviedol šéf Európskej rady Donald Tusk. Vyhlásil, že štáty Únie majú do fondu pre Afriku zaistiť dosť peňazí, aby to vyšlo. Reformu azylového systému bude potom riešiť až decembrový samit. Migračnú krízu totiž zatienil Brexit, o ktorom štátnici rokujú.

Finančné prostriedky majú podporiť chudobné krajiny, aby sa pozviechali a ľudia by tak húfne neutekali. Viac peňazí má dostať aj Taliansko, ktoré bojuje s návalom utečencov a spolupracuje s úradmi v Líbyi. 

Podľa Donalda Tuska by mali byť konkrétne výsledky viditeľné už o niekoľko týždňov. S podporou postihnutých štátov súhlasí aj Slovensko. "Rozmýšľame vo V4 o nejakom spoločnom projekte napríklad pre Líbyu," uviedol Robert Fico. 

Tuska ale doplnil šéf Európskej komisie Jean Claude Juncker, ktorý doplnil, že vo fonde by malo byť 3,1 miliardy eur a momentálne tam je od členských štátov 175 miliónov, čo zjavne nebude stačiť na tak ambiciózny plán. Lídri ale nevedia nájsť v tejto otázke zhodu. V4 naďalej odmieta kvóty a dá sa povedať, že na tento systém už asi nikto nebude tlačiť. 

Na ranných  rokovaniach bola aj britská premiérka Theresa May, ktorá uviedla, že lídrom predstavila svoju víziu novej spolupráce medzi Britániou a Úniou. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy