Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Šéf OSN upozornil na celosvetové problémy. Odsúdil aj KĽDR
Zdielať na

Šéf OSN upozornil na celosvetové problémy. Odsúdil aj KĽDR

Archívna reportáž

NEW YORK / Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v úvode všeobecnej rozpravy zasadania Valného zhromaždenia OSN varoval pred konfliktmi vo svete a odsúdil okrem iného aj jadrové a raketové testy KĽDR alebo postup barmskej vlády voči Rohingom. Na Valnom zhromaždení so svojimi príhovormi vystúpia aj prezident Andrej Kiska a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý len pred pár dňami zložil sľub predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN.

Guterres uviedol, že obavy z použitia jadrových zbraní sú v súčasnosti najsilnejšie od konca studenej vojny, a to predovšetkým pre správanie sa Pchjongjangu. Všetky štáty vyzval na dodržiavanie rezolúcie Rady bezpečnosti OSN, ktorá na KĽDR uvaľuje sankcie pre jej zbrojný program. Na jadrové mocnosti sa obrátil s prosbou o úplnú likvidáciu jadrových zbraní vo svete.

Na Valnom zhromaždení už vystúpil aj americký prezident Donald Trump, ktorý na adresu KĽDR uviedol, že ide o zvrátený režim a obvinil ho z bezohľadnej snahy získať jadrové zbrane. 

Slová generálneho tajomníka boli venované aj etnickým konfliktom vo svete. Pripomenul náboženské konflikty na Blízkom východe, širšie sa venoval situácii, ktorá vládne v Barme. Od tamojšej vlády žiadal ukončenie vojenských operácií voči menšinovému etniku Rohingov, a aby zaistila dodávky humanitárnej pomoci tejto menšine. 

Guterres pri slovách o spoločnom postupe v boji proti globálnemu terorizmu zdôraznil, že nestačí len bojovať proti extrémistom ozbrojeným konfliktom, ale treba hľadať a riešiť príčiny, prečo sa ľudia radikalizujú, ako sú napríklad pocit nespravodlivosti, nezamestnanosť či chudoba. Celý svet podľa Guterresa ohrozujú aj klimatické zmeny a záverečnú časť svojej reči venoval migrácii. Podľa neho vďaka klimatickým zmenám a pokračujúcim konfliktom nemôžeme očakávať, že by migrantov na svete ubúdalo. "Migranti nie sú problém. Problém leží v konfliktoch, v prenasledovaní a v beznádejnej chudobe," zakončil. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy