Británia potrebuje čas, aby zmiernila dopady odchodu z EÚ

Británia potrebuje čas, aby zmiernila dopady odchodu z EÚ

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / Británia potrebuje po ukončení brexitových rokovaní určitú prechodnú dobu, aby zmiernila dopady odchodu z Európskej únie. Nemôže to však viesť k váhaniu alebo premýšľaniu o tom, či krajina nemá ostať v Únii, zhodli sa na tom dvaja hlavní ministri konzervatívnej vlády. Tých považujú za protipóly v názoroch na brexit.

"Myslím si, že obmedzené prechodné obdobie bude dôležité pre rozšírenie našich národných záujmov a poskytnutie väčšej istoty podnikom - nemôže však byť nekonečné, nemôže sa stať zadnými vrátkami pre zotrvanie v Európskej únii," uviedol to minister financií Philip Hammond spolu s ministrom obchodu Liamom Foxom. 

Títo dvaja ministri sú považovaní za názorové protipóly, pretože zatiaľ čo Hammond patrí medzi zástancov miernejšej varianty brexitu a vyhlásil, že by mu migračnú politiku nevadilo nechať bezo zmien, jeho kolega Fox razí tvrdú líniu pretrhnutia všetkých väzieb s Úniou. 

Po marci 2019, keď skončí dvojročné rokovanie medzi oboma stranami a Británia by mala opustiť EÚ, by podľa ministrov malo nastať prechodné obdobie, prebiehať by však malo mimo dôležitej štruktúry Únie. "Obaja jasne tvrdíme, že v priebehu tohto obdobia bude Británia mimo jednotný trh a mimo colnej únie, bude treťou krajinou, nie súčasťou európskych dohôd," vyhlásili konzervatívni politici. 

Obaja tiež pripustili, že prísnejšie migračné pravidlí a obmedzenie počtu prisťahovalcov nebude znamenať automatické zastavenie všetkých ciest obyvateľov EÚ za prácou do Británie.

Z radov konzervatívcov doposiaľ nezaznievajú úplne rovnaké názory na brexit a podľa médií sa Londýnu veľmi nepodaril začiatok rokovaní s Bruselom, a to najmä pre nezhody v tom, čo vlastne chce Británia vyrokovať. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:20 Noviny TV JOJ
07:20 NOVÉ BÝVANIE
08:40 Súdna sieň
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:45 NOVÉ BÝVANIE
06:40 Hoď svišťom
07:20 Panelák
08:40 Nákupné maniačky
06:50 Macko Uško
07:00 Rapotáčik
07:10 Agi Bagi
06:30 Počátek Země Nezemě
08:05 Černí baroni
09:55 Kouzlo Vánoc