Európske výjazdy za štúdiom dopomohli k miliónu bábätiek

Európske výjazdy za štúdiom dopomohli k miliónu bábätiek

BRATISLAVA / Cez výmenný program Erazmus, kedy študenti môžu študovať na zahraničných školách, sa už narodilo milión Erazmus detí. Ide o najúspešnejší európsky projekt, vďaka ktorému uzavreli manželstvá státisíce ľudí, môžu sa vzdelávať, ale aj bezplatne spoznať nové krajiny. Európsky parlament preto plánuje program rozšíriť, aby ho mohlo využiť ešte viac ľudí.

tretina absolventov Erazmus žije s partnerom z inej krajiny a viac ako štvrtina z nich (27 percent) dokonca svoju lásku spoznala priamo v rámci svojej stáže alebo štúdia. Štúdia Európskej komisie dokonca odhaduje, že za dobu existencie programu sa týmto párom narodilo odhadom až milión "erasmáckých" detí a vzniklo na 400 tisíc párov.

"Ja si pamätám, keď som ešte ako eurokomisár pre mládež v roku 2009 odovzdával diplomy tzv. dvojmilióntým študentom," spomína podpredseda EK pre energetiku Maroš Šefčovič. Doteraz sa programu zúčastnilo 9 miliónov ľudí. Kedysi bol zameraný na študentskú výmenu, teraz je aj pre učiteľov a zahŕňa aj pobyty v podnikoch. "Je to výborná skúsenosť pre študentov z ekonomicky slabších rodín," hovorí Monika Smolková z Európskej ľudovej strane.

V rámci erazmu si študent môže vybrať z mnohých programov či už ide o vzdelávanie alebo prax vo firme. Europarlament na to dáva približne 2 miliardy eur ročne. Europoslanci sa zhodujú na tom, že program nesmie skončiť, a preto jeho rozpočet budú každý rok zvyšovať.  

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
14:00 Twilight sága: Nov
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
10:50 Dom snov do 100 dní
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
13:50 Vražedné Miami
09:30 Rozprávanie o víle Amálke
09:40 Chrumka a Čipsík I.
09:50 Knihy od Stonožky
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem
12:55 Ledová sezóna