Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
V Londýne pokračuje zatýkanie. Ulice sú plné policajtov
Zdielať na
Zahraničie

V Londýne pokračuje zatýkanie. Ulice sú plné policajtov

LONDÝN / Britská polícia pozná totožnosť všetkých troch útočníkov, ktorí zabili v sobotu v centre Londýna sedem ľudí a ďalších 48 zranili. Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC s tým, že Metropolitná polícia (Scotland Yard) ich totožnosť zverejní, len čo to bude s ohľadom na vyšetrovanie možné. V Londýne je aj reportér TV JOJ Rastislav Striško, ktorý sa prihlási naživo s čerstvými informáciami v relácii Noviny o 12.

Polícia podnikla v pondelok ráno razie na dvoch adresách vo východnom Londýne, vo štvrtiach Newham a Barking. Podľa vyhlásenia Scotland Yardu zadržali viacero osôb.

Metropolitná polícia tiež uviedla, že policajti z protiteroristickej jednotky prehľadali dnes obe adresy nadránom okolo 3.15 h miestneho času (4.15 h SELČ).

"Bolo zadržaných viacero ľudí, v súčasnosti prebieha ich vypočúvanie," píše sa v správe, ktorú zverejnila agentúra DPA.

BBC citovala vyhlásenia obyvateľov štvrtí, kde sa konali razie, dnes skoro ráno tam bolo podľa nich počuť hlasné rany a streľbu.

Úrady mali podľa BBC varovanie o radikalizácii jedného z útočníkov.

​Policajné razie sa podľa britských médií začali už v nedeľu. Podľa komisársky londýnskej polície Cressidy Dickovej "zaistili veľké množstvo dôkazového materiálu." Podľa Dickovej je prioritou polície zistiť, či bol do útoku zapletený ešte niekto iný a vyšetriť pozadie atentátu. "Postupujeme veľmi rýchlo," uviedla. 

V Londýne sa uskutoční v pondelok dopoludnia ďalšie stretnutie vládneho výboru pre mimoriadne situácie COBRA. Podľa serveru Sky News sa očakáva tiež tlačová konferencia v hlavnej mešite na východe Londýna, ktorá je jednou z najväčších v Európe. 

Trojica útočníkov najskôr v sobotu večer vrazila dodávkou do chodcov na moste London Bridge a potom zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej nákupnej zóne Borough Market. Policajti všetkých troch teroristov zastrelili.

Zodpovednosť za tento čin prevzala džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

V súvislosti s útokom zadržala polícia v nedeľu po razii jedného bytu v štvrti Barking spolu 12 ľudí, pričom 55-ročného muža prepustili bez vznesenia obvinení. Malo ísť o predpokladaný byt jedného z útočníkov.

Súvisiace články

Najčítanejšie