Islamský štát v Afganistane je bez vodcu

Islamský štát v Afganistane je bez vodcu

Archívna reportáž
embed kód
KÁBUL / Šéf Islamského štátu v Afganistane je údajne mŕtvy. Zdroje sa odvolávajú na prehlásenie afgánskeho prezidenta Ašrafa Ghaního.

Príslušníci afgánskych špeciálnych síl údajne zabili šéfa Islamského štátu v Afganistane Abdula Hasiba. Prehlásil to afgánsky prezident Ašraf Ghaní.

Hasib bol menovaný za šéfa Islamského štátu v Afganistane po tom, ako jeho predchodca Háfiz Saíd zahynul pri nálete amerického bezpilotného lietadla, uvádzajú České noviny.

Predpokladá sa, že práve Hasib stál za nariadením série pozemných útokov, vrátane napadnutia hlavnej vojenskej nemocnice v Kábule. Pri tomto útoku sa skupina ozbrojencov prezliekla za lekárov.

BBC uvádza, že pri spomínanom útoku zomrelo viac ako 30 ľudí. Podľa nich bol Hasib zabitý pred desiatimi dňami pri operácii vedenej afgánskymi špeciálnymi silami vo východnej provincii Nangarhár. 

Islamský štát, hnutie, ktoré ovláda rozsiahle územia v Iraku aj v Sýrii je podľa informácií stále aktívnejšie v Afganistane a v susednom Pakistane. Postupne sa k nemu hlásia aj extrémisti, ktorí sa doteraz hlásili k Talibanu alebo k teroristickej organizácii Al-Káida.

Zdroj: noviny.sk/České noviny, BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři