Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
VIDEO: Aerolinky násilím vyviedli cestujúceho z lietadla
Zdielať na

VIDEO: Aerolinky násilím vyviedli cestujúceho z lietadla

CHICAGO / Americká letecká spoločnosť United Airlines čelí kritike za to, že v nedeľu násilím vyviedla z lietadla pasažiera, ktorého predtým pre preplnenosť letu vylúčila z prepravy. Vyvedený muž podľa výpovede ostatných cestujúcich tvrdil, že je lekár a že nasledujúci deň ho očakávajú pacienti, uviedla stanica CNBC. Aerolinky vo vyhlásení uviedli, že ich zamestnanci postupovali podľa pravidiel. Šéf spoločnosti Oscar Munoz sa za incident zároveň ospravedlnil.

Aféra amerických aeroliniek United Airlines, ktoré násilím vyviedli z vlastnej vinou preplneného letu pasažiera, vyvolala vlnu kritiky verejnosti. Postaral sa o to šéf spoločnosti Oscar Munoz, ktorý v e-maile určenom zamestnancom firmy uviedol, že cestujúci vylúčený z prepravy sa správal rušivo a agresívne.

"Naši zamestnanci postupovali podľa zavedených postupov, aby spomínanú situáciu vyriešili. Hlboko ľutujem situáciu, ktorá nastala, zároveň ale rozhodne stojím za vami všetkými," napísal Munoz v internom e-mailu. V ňom ďalej uviedol, že spomínaný pasažier odmietol dobrovoľne opustiť lietadlo, preto personál nemal inú voľbu, než zavolať letiskové ostrahu, aby muža vyviedla.

Spoločnosť United Airlines na nedeľnú linku z Chicaga do Louisville predala viac leteniek, než bola kapacita lietadla. Pri odbavovaní to aerolinky cestujúcim oznámili a zároveň vyzvali prípadných dobrovoľníkov, aby si let za odškodnenie zmenili. Nikto sa však neprihlásil, preto počítač náhodne vybral štyroch ľudí, ktorých spoločnosť vylúčila z prepravy.

Spomínaný muž ale odmietol svoje miesto opustiť, preto ho z lietadla vyniesli uniformovaní príslušníci. Následne sa do lietadla vrátil, podľa svedkov bol ale očividne zmätený a mal zakrvavený tvár. Let nakoniec odštartoval s viac ako dvojhodinovým oneskorením, píše portál New York Times.

Hovorca spoločnosti Charles Hobart podľa AP vo vyhlásení oznámil, že na palube bolo viac cestujúcich než sedadiel, preto posádka správne privolala chicagsku políciu, aby muža odmietajúceho vystúpiť, vyviedla. Chicagska polícia uviedla, že sa na prípade nepodieľala a že zásah vykonala letisková polícia.

Krátko po Hobartovom vyhlásení zverejnil tlačovú správu šéf aeroliniek Munoz. Ten uviedol, že udalosť z paluby lietadla je znepokojujúce a že sa ospravedlňuje za to, že firma bola nútená problém s preplneným letom a nadbytočnými cestujúcimi riešiť. Dodal, že aerolinky okolnosti mužovho vyvedenia z lietadla preverujú a že s ním chcú situáciu riešiť priamo.

Problém pre legíny

Letecké spoločnosti, ako AP pripomenula, bežne pre lepšiu vyťaženosť spojov predávajú viac leteniek, než je kapacita lietadiel. Predpokladajú totiž, že niektorí ľudia si termín odletu zmenia. Pokiaľ na jeden let nastúpi viac cestujúcich, aerolinky ponúkajú dobrovoľnú zmenu leteniek za odmenu, ak dobrovoľníkov nenájdu a musia sa uchýliť k nútenej zmene rezervácie, majú podľa amerických zákonov dotknutí pasažieri nárok na odškodné.

Pre United Airlines je to za posledné dva týždne už druhá nepríjemná aféra, ktorá vyvolala na internete búrku nevôle. Na konci januára totiž firma odmietla pustiť na palubu dve dievčatá v legínach s tým, že ich odev nespĺňa pravidlá obliekania pre cestujúcich, ktorí sú držiteľmi podnikom vystavenej voľné letenky. Platiaci zákazníci však legíny nosiť môžu.

https://twitter.com/JayseDavid/status/851223662976004096

Súvisiace články

Najčítanejšie správy