Umývate vaše deti denne? Škodíte im

Umývate vaše deti denne? Škodíte im

RÍM / Protestujú vaše deti, keď nastal čas na kúpanie? Potom vedzte, že veda im vychádza v ústrety. Experti z Americkej akadémie dermatológie (AAD) vytvorili nové pravidlá, ktoré stanovujú, ako sa majú umývať deti vo veku od šiestich do jedenástich rokov. Pokyny pre hygienu detí sú menej prísne: každodenné umývanie je nanič, dokonca môže pôsobiť škodlivo. Sprchovanie stačí raz či dvakrát týždenne a rovnako je tomu aj pri umývaní vlasov. Stačí raz za desať dní.

Problém každodennej hygieny je stále aktuálnejší, pretože boli preukázané ochranné funkcie kožného mikrobiómu, citlivého ekosystému tvoreného mikróbmi, ktoré sídlia na našej pokožke a chránia ju.

Agresívne mydlá a šampóny kožné mikroby ničia. Mikróby, ktoré pokrývajú telo, sú u detí nevyhnutné na to, aby budovali silnejší imunitný systém. Odstránenie mikrobiotickej flóry a poškodenie hydrolipidového filmu vytvárajú prostredie priaznivé pre infekcie a atopickú dermatitídu.

Je nesporné, že existuje súvislosť medzi prehnanou čistotou a alergiami. Lekári dnes majú podozrenie, že vznik ekzémov a infekcií kože súvisí s alergiami detí a dospievajúcej mládeže na niektoré potraviny. Dermatológovia sa preto neobmedzujú na to, aby varovali rodičov, ktorí presadzujú príliš prísnu hygienu, ale tiež vysvetľujú, ako sa správať.

Každodenné umývanie nevedie k ničomu, dokonca môže pôsobiť škodlivo. Sprchovanie stačí raz či dvakrát týždenne a rovnako je tomu aj pri umývaní vlasov - stačí raz za desať dní.

Čo najmenej ingrediencií

Najlepšie umývacie gély, šampóny a peny do kúpeľa sú tie, ktoré obsahujú čo najmenej ingrediencií. Tým, ktoré sú príliš parfumované, farebné a plné rôznych prísad, je lepšie sa vyhnúť. Pozor je ale treba dávať aj na esenciálne oleje a produkty na báze byliniek, pretože môžu kožu podráždiť a vyvolať svrbenie.

Klasické mydlá sú určené pre ruky. Americkí dermatológovia odporúčajú Marseilleské mydlo, ktoré sa získava z olivového oleja a ktoré sa dá použiť aj na umývanie tela. Tekuté mydlá a sprchové gély sa pred použitím riedia. Sú to zmesi syntetických látok, ich znášanlivosť závisí od typu povrchovo aktívnych látok a na množstvo zmäkčujúcich látok.

A mimo domova? Ruky možno umyť deťom čistiacimi obrúskami napustenými roztokom jemných povrchovo aktívnych látok s antimikrobiálnymi ingredienciami.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:35 Áno, šéfe USA III.
19:35 Profesionáli VIII.
20:25 Prsteň kráľov
18:05 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha - Správanie podozrivých
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
18:50 Arthur a Minimojovia
18:30 Victor Davis: Cesta na vrchol
20:15 Rezistence
22:20 Dřív než půjdu spát