Haváriu lietadla neprežilo 76 ľudí. Na palube bol brazílsky futbalový tím

Haváriu lietadla neprežilo 76 ľudí. Na palube bol brazílsky futbalový tím

BOGOTÁ / BOGOTÁ - V Kolumbii havarovalo lietadlo s 81 ľuďmi na palube, medzi ktorými boli hráči a členovia realizačného tímu brazílskeho futbalového klubu Chapecoense.

Oznámila to televízna stanica Caracol s odvolaním sa na agentúru DPA a letecký úrad departementu Antioquia. Podľa viacerých zdrojov vrátane britského denníka The Guardian o život prišlo až 76 ľudí. Potvrdila to kolumbijská polícia. "Šesť ľudí sa podarilo zachrániť, ale jeden napokon neprežil po prevoze do nemocnice. Celkovo si tragédia vyžiadala 76 obetí," informoval policajný predstaviteľ z mesta Meddelín José Acevedo. "Je to tragédia obrovských rozmerov," povedal starosta Medellínu Federico Guttiérez pre Blu Radio počas presunu do hornatého okolia Medellínu.

Tragédia sa osohrala v oblasti Cerro Gordo, na palube sa viezlo 22 hráčov tímu Chapecoense, realizačný tím a vedenie mužstvo ako aj dve desiatky novinárov, ktorí mali informovať o fnálovom zápase Juhoamerického pohára (Copa Sudamericana), obdoby Európskej ligy. Ten mali odohrať futbalisti Chapecoence v stredu v Medellíne proti miestnemu Atlético Nacional. Zápas, pochopiteľne, zrušili.

Podľa nepotvrdených správ medzi tými, čo prežili, bolo aj trio futbalistov: brankár Danilo, obranca Alan Ruschel a ďalší brankár Jackson Follmann. Ďalší dvaja preživší by mali byť novinár Rafael Henzel a členka posádky Ximena Suárezová. "Lietadlo hlásilo dispečingu problémy, chcelo prednostne pristáť, ale to sa už nepodarilo. Zatiaľ sa nepodarilo potvrdiť identitu všetkých, čo prežili," pripomína The Guardian.

Španielsky portál sport.es uviedol, že rovnaké lietadlo pred necelými tromi týždňami prepravovalo argentínsku futbalovú reprezentáciu na kvalifikačný zápas do Brazílie o postup na MS 2018.

Miestne médiá uverejnili správu o tom, že po nehode lietadla previezli sanitkou do nemocnice cestujúceho s menom Alan. Podľa stanice Blu Radio ho priniesli na nosidlách, bol prikrytý dekou a na tvári mal kyslíkovú masku, pričom údajne javil známky života. Podľa rôznych zdrojov doteraz previezli do blízkych nemocníc troch hráčov. Španielsky denník El Espaňol neskôr napísal, že prvým hráčom, ktorý prežil, je obranca Alan Ruschel, ktorého hospitalizovali v nemocnici v meste La Ceja. Podľa lekárov utrpel vážne zranenia vrátane zlomeniny panvovej kosti a niekoľkých tržných rán na hlave.

Hráči Chapecoense mali v stredu v Medellíne proti miestnemu tímu Atlético Nacional odohrať prvý zápas finále Juhoamerického pohára (Copa Sudamericana), obdoby Európskej ligy. Klub Chapecoense bol založený v roku 1973, od vlaňajška je účastníkom najvyššej brazílskej súťaže. Pred posledným kolom aktuálneho ročníka figurovalo Chapecoense v tabuľke na 9. mieste, tím Palmeiras pred dvoma dňami spečatil titul práve víťazstvom nad týmto tímom 1:0.

"Vzhľadom na viacero protichodných správ z rôznych novinárskych zdrojov týkajúcich sa havárie lietadla, ktoré viezlo hráčov klubu Chapecoense, sa klub zdrží akýchkoľvek komentárov až do oficiálneho oznámenia kolumbijských leteckých úradov. Boh sprevádzaj našich hráčov, funkcionárov, novinárov a ďalších členov delegácie," uviedol v mene klubu v krátkom vyhlásení na facebooku viceprezident Chapecoense Ivan Tozzi, citoval ho britský The Guardian.

Tozzi ďalej pre SporTV povedal, že Chapecó, 200-tisícové mesto v južnej Brazílii, sa ocitlo v slzách. "Chapecoense bolo zdrojom najväčšieho šťastia v tomto meste. Sme veľmi smutní, zišli sme sa v šatni na našom štadióne a stále čakáme na nové správy. Sú tam naši hráči a celé naše vedenie. Nemáme nič konkrétne o ich stave. Dúfame v čo najviac živých," vyhlásil Tozzi.

Juhoamerický futbalová konfederácia (CONMEBOL) medzičasom vydala vyhlásenie o zrušení všetkých podujatí až do odvolania. Prezident organizácie Alejandro Domínguez informoval, že je na ceste do Kolumbie. Nešťastie sa stalo v pondelok vo večerných hodinách miestneho času, keď sa lietadlo blížilo k letisku v meste Rionegro neďaleko Medellínu, informovala stránka elheraldo.co. Medellínske letisko informovalo, že lietadlo malo počas cesty medzizastávku v Bolívii.

Do ťažko prístupnej oblasti vyslali vrtuľník, ten sa však musel vrátiť pre slabú viditeľnosť. Zatiaľ nie sú známe príčiny havárie, no vplyv na ňu mohli mať aj silné dažde a búrky, ktoré sa v nedávnych hodinách prehnali kolumbijským územím. Posádka tiež vraj hlásila problémy s elektronikou.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:30 OCHRANCOVIA
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:50 Simpsonovci XXIII.
17:15 Simpsonovci XXIV.
17:40 Najlepšie svetové videá III.
17:05 Kosti
18:05 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
17:05 Rozprávanie o víle Amálke
17:15 Máša a medveď III.
17:25 Ovečka Shaun V.
16:40 Černí baroni
18:30 Victor Davis: Cesta na vrchol
20:15 Rezistence