Nemci by podporili uzavretie hraníc proti utečencom

11.08.2016 11:08 Noviny.sk Zahraničie
Nemci by podporili uzavretie hraníc proti utečencom Zdroj: SITA
Nemecko-Medzi Nemcami prevažuje názor, že väčšina utečencov prichádza do Európskej únie z ekonomických pohnútok. Ľudia sú tiež väčšinovo presvedčení, že sa medzi prichádzajúcimi skrývajú aj teroristi. Viac ako dve pätiny Nemcov by preto podporili uzavretie hraníc. Ukázal to prieskum spoločnosti Ipsos.

V prieskume uviedlo 51 percent opýtaných, že súhlasí s tvrdením "Väčšina utečencov, ktorí prichádzajú do mojej krajiny, nie sú v skutočnosti vysídlenci. Prichádzajú z ekonomických dôvodov alebo s cieľom zarábať na našich sociálnych dávkach".

Dokonca 71 percent opýtaných vyjadrilo presvedčenie, že sa medzi utečencami skrývajú teroristi. Denník Die Welt pritom upozorňuje, že zber dát pre prieskum sa uskutočnil ešte pred júlovými atentátmi v Nice, vo Würzburgu a v Ansbachu.

Prieskum tiež ukázal na skepsu Nemcov k tomu, či sa podarí utečencov integrovať do nemeckej spoločnosti. O tom, že začlenenie prichádzajúcich skončí úspešne, je presvedčených 38 percent ľudí, 51 percent opýtaných v úspešnú integráciu neverí.

Nemecká spoločnosť je rozdelená v pohľade na to, či by sa kvôli migračnú krízu mali uzavrieť hranice. Tento krok by podporilo 44 percent opýtaných, opačný názor je 45 percent Nemcov.

 Podľa analytikov spoločnosti Ipsos sa bude utečenecká kríza dlhodobo premietať aj do politiky. "Zaobchádzanie so žiadateľmi o azyl, teda pripravenosť spoločnosti prijímať ich a integrácia prichádzajúcich do európskej spoločnosti, trvalo ovplyvní budúce politické diskusie. Táto otázka bude patriť aj medzi témy nadchádzajúcich volieb do Spolkového snemu v roku 2017," povedal autor prieskumu Robert Grimm.

V Nemecku z utečeneckej krízy ťaží predovšetkým populistická strana Alternatíva pre Nemecko (AFD), ktorá zatiaľ stojí mimo celoštátny parlament, uspela ale vo voľbách do rady krajinských snemov. V celoštátnom meradle jej prieskumy sľubujú podporu okolo desať percent.

Zdroj: čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
05:40 DIVOKÉ KONE II.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Panelák
06:20 NAŠI III.
06:50 POLICAJTI V AKCII
08:10 Odsúdené II.
06:10 Albert spoznáva svet
06:25 Albert spoznáva svet
06:40 Zubor Pompík
05:40 Černí baroni
07:35 Absurdistán
09:15 Skleněné peklo