Británia neprevezme predsedníctvo EÚ v 2017, záujem má Maďarsko

20.07.2016 17:34 Noviny.sk Zahraničie

Británia neprevezme predsedníctvo EÚ v 2017, záujem má Maďarsko

LONDÝN / Británia neprevezme v druhej polovici roka 2017 predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré mala v tomto období zastávať na základe príslušného rozvrhu. Oznámenie s týmto obsahom odovzdala britská premiérka Theresa Mayová predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, informovala dnes britská vláda.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ešte v utorok vyhlásil, že jeho krajina je ohľadne úloh predsedníctva v Rade EÚ pripravená Britániu  zastúpiť. Poukázal v tejto súvislosti na výsledky maďarského predsedníctva v prvej polovici roka 2011, ktoré priniesli "vyslovene pozitívnu spätnú odozvu", citovala jeho slová agentúra APA.

Oznámenie britskej vlády o zámere vzdať sa šesťmesačného predsedníctva v Rade EÚ bolo zverejnené pred dnešnou pracovnou večerou Mayovej s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou sa stretne prvýkrát od svojho minulotýždňového nástupu do funkcie. Vo štvrtok by mala Mayová rokovať aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Udržanie pevných obchodných väzieb

Stanica BBC v tejto súvislosti poukazuje na vyhlásenie novej britskej premiérky, podľa ktorého je udržanie pevných obchodných väzieb so zvyškom Európy životne dôležité pre zaistenie "úspešných" výsledkov vystúpenia Británie z EÚ.

Nadchádzajúce stretnutia s Merkelovou a Hollandom, s ktorými sa už Mayová zhovárala telefonicky, sú takisto považované za veľmi dôležité, keďže by mali určiť "tón pre dlhé a ťažké vyjednávanie", komentuje BBC.

Mayová podľa vlastných slov neočakáva, že by sa oficiálne rokovania o vystúpení Británie z EÚ začali do konca tohto roka, keďže musí svoj postup prekonzultovať s vládami Škótska, Walesu a Severného Írska, ako aj s predstaviteľmi podnikovej sféry, priemyslu a ďalších záujmových skupín.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 18 ROKOV S TV JOJ
18:35 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
19:35 ŽREBOVANIE
19:40 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
19:00 Ruby z dúhy I.
19:15 Pat a Mat
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
18:35 Zlatokopka
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA: Dobrodruh Flynn
22:10 Muži, ženy a děti