Na Slovensku sa stratilo 37 detí, pátranie je neúspešné

24.05.2016 16:43 Noviny.sk Zahraničie

Na Slovensku sa stratilo 37 detí, pátranie je neúspešné

BRATISLAVA / V stredu si pripomíname deň nezvestných detí. Ten prvý krát pred 33 rokmi vyhlásil vtedajší prezident USA Ronald Reagan. Ako pripomienku príbehov detí, ktoré sa nevrátili domov, uniesli ich alebo sa stratili.

Od roku 1986 patrí 25. máj Medzinárodnému dňu nezvestných detí pre Kanadu a postupne sa k nej pridali aj ďalšie krajiny. Práve vtedy štáty každoročne informujú verejnosť, ako treba postupovať v prípade zmiznutia dieťaťa.

V súčasnosti slovenská polícia pátra po dvanástich maloletých a 25 mladistvých.

"V minulom roku bolo nezvestných 471 maloletých detí a 1 372 mladistvých detí. Vypátraných bolo 460 maloletých a 1 323 mladistvých detí," uviedol hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Pátranie po deťoch

Ak dieťa odíde alebo sa stratí, je podľa polície dôležité preveriť rodinných príslušníkov, kamarátov či spolužiakov. Treba sa rozpamätať, čo malo dieťa oblečené a čo si so sebou vzalo. Ak nikto o dieťati nič nevie, treba sa okamžite obrátiť na políciu.

"Polícia začína po dieťati pátrať okamžite. Vyrozumejú sa všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na začatie pátracej akcie," dodáva.

Polícia dá dieťa aj do pátracieho informačného systému, čím sa informácia dostáva do všetkých krajín schengenského priestoru.

Záujem rodičov

Častým dôvodom úteky sú problémy v škole, kamaráti a sloboda života či konflikty v rodine. Podľa psychológov by sa preto rodičia mali o dieťa viac zaujímať a všímať si ho.

"Akákoľvek zmena v správaní by pre rodiča mala signalizovať, že sa niečo v živote jeho dieťaťa deje. Tie zmeny treba riešiť, tomu dieťaťu sa treba venovať," vysvetľuje klinická psychologička Erika Bohdanová.

Okrem úteku, straty alebo zatúlaniu, či schovávania maloletých detí môže ísť aj o únos. Pátranie po nich nie je len na polícii, pomôcť môže každý.

Polícia po ľuďoch pátra dvadsať rokov. Ak sa počas tohto obdobia nezvestná osoba nenájde a nie sú ani žiadne nové informácie, pátranie ukončia.

Polícia už takmer štyri roky zatiaľ neúspešne pátra po 23-ročnej Monike Benčatovej a jej 5-ročnej dcére Ninke z Handlovej. naposledy boli v Zliechove u Monikinho priateľa. Odvtedy ich nikto nevidel. Ani polícia nemá zatiaľ žiadne informácie.

25. máj je Medzinárodný deň nezvestných detí, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Silvia Mračnová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů