Teroristov spoznal taxikár, jedna bomba sa do auta nezmestila

23.03.2016 08:24 Noviny.sk Zahraničie

Teroristov spoznal taxikár, jedna bomba sa do auta nezmestila

BRUSEL / Belgickým policajtom sa prihlásil taxikár, ktorý teroristov nabral na bruselskom predmestí Schaerbeek a doviezol ich na letisko. Džihádistov spoznal na snímkach z letiskových bezpečnostných kamier. Informoval o tom belgický denník HLN.

"Ponúkol som im pomoc s batožinou, ale upozornili ma, aby som sa ich vôbec nedotýkal," vypovedal podľa belgického denníka HLN vodič bruselského taxíka.

Plánoval ďalšie útoky

O bratoch El Bakraouiových sa vyšetrovatelia zmieňovali už minulý týždeň, potom čo im pri razii v jednom z bruselských bytov utiekla dvojica podozrivých. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o nich.

Záťah minulý týždeň predchádzal piatkovému dolapeniu Salaha Abdeslama, posledného žijúceho páchateľa teroristických útokov v Paríži z vlaňajšieho novembra.  Abdeslam napojený na Islamský štát vyšetrovateľom priznal, že v Bruseli plánoval ďalšie útoky.

Bombu nechali doma

Bomba bola veľmi veľká. Jedna z batožín, ktorú chceli bratia Bakraouiovi v pondelok odviezť so sebou na letisko, bola podľa taxikára, ktorého si najali taká veľká, že sa ani nevošla do kufra auta. Podozriví ju preto radšej nechali doma, doplnil denník Derniere Heure. Zrejme išlo o ďalšiu nálož.

Potom, čo muži vystúpili z auta si podľa starostu bruselského predmestia Zaventem vzali košíky na batožinu a naložili na ne kufre plné trhavín. Tie odviezli cez odletovú halu až k terminálom, kde sa odpálili počas kontroly. Odpaľovacie zariadenia mali schované v rukaviciach.

Trojdňový štátny smútok

Tretí páchateľ útokov na letisku, ktorého identita nie je známa, je stále na úteku. Pri utorkových teroristických útokoch na bruselskom letisku a v metre zomrelo najmenej 34 ľudí a viac 250 ďalších utrpelo zranenia. Belgicko v stredu kvôli útokom začala trojdňový štátny smútok.

Pozrite si autentický záznam z utorkových útokov v Bruseli:

Zdroj: noviny.sk/HLN

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel