Zatiahnuté
Bratislava
Dalibor
20.1.2022
Lídri EÚ odsúhlasili migračnú dohodu s Tureckom
Zdielať na

Lídri EÚ odsúhlasili migračnú dohodu s Tureckom

BRUSEL / Dohodu medzi Európskou úniou a Ankarou o vrátení všetkých migrantov z gréckych ostrovov do Turecka schválili premiéri a prezidenti štátov EÚ. vec musí ešte dvadsaťosmička potvrdiť spoločne s tureckým premiériom Ahmetom Davutogluom.

Informáciu na Twitteri oznámili český premiér Bohuslav Sobotka aj jeho fínsky kolega Juha Sipilä.

Schválená dohoda

"Dohoda s Tureckom schválená. Všetci nelegálni migranti, ktorí prídu do Grécka z Turecka budú od 20. marca vrátení späť," uviedol Sobotka. Informovaný predstaviteľ EÚ krátko predtým novinárom dohodu interpretoval tak, že nová pravidlá začnú platiť o polnoci z nedele na pondelok.

Podľa dohody by mali byť do Turecka vrátení všetci utečenci, ktorí sa cez Egejské more dostanú na grécke ostrovy. za každého Sýrčana, ktorý medzui nimi bude, vyzdvihne EÚ z Turecka jedného sýrskeho občana, aby znížila nápor na humanitárnu situáciu v Turecku.

Pri preberaní budú mať prednosť tí utečenci, ktorí sa nepokúsia Egejské more prekročiť za pomoci pašerákov či iným neregulárnym spôsobom.

Rýchla zhoda

Lídri krajín EÚ sa na texte zhodli len pár desiatok minút potom, čo im ho predložil predseda Európskej rady Donald Tusk. Ten návrh dojednal s Davutogluom dopoludnia. Turecký premiér podľa zdroja zo summitu s prijatou podobou textu súhlasí.

V priebehu dňa sa podarilo vyriešiť štyri problematické témy, ktoré ešte dopoludnia prijatie dohody bránili.

Fico verí, že to bude fungovať

Premiér Robert Fico verí, že dnešná dohoda Európskej únie s Tureckom bude fungovať. Premiér označil dohodu za veľmi dôležitú. Ako informoval po skončení zasadnutia Európskej rady a Turecka, cieľom dohody je vyslať jednoznačný signál, že cestovať nelegálnemu migrantovi z Turecka na grécke ostrovy sa neoplatí. Fico zároveň povedal, že únia mala v Turecku seriózneho partnera.

Ako ďalej dodal, dohoda spočíva v tom, že ak od nedele 20. marca príde z Turecka na grécky ostrov migrant, ktorý nepožiada o azyl alebo mu azyl neudelia, bude vrátený späť do Turecka. Za každého jedného navráteného migranta vezme Európa jedného sýrskeho utečenca z tábora v Turecku.

Tam je ich približne 2,7 milióna. "Všetkých prípadných kritikov ubezpečujeme, že celý proces bude v súlade s európskym a medzinárodným právom na oboch stranách – aj v Grécku, aj Turecku,“ povedal Fico.

V Bruseli je reportér Richard Juriš:

Najčítanejšie