Do Grécka už priplávalo už viac ako 90 tisíc utečencov, varujú úrady

23.02.2016 07:33 Noviny.sk Zahraničie

Do Grécka už priplávalo už viac ako 90 tisíc utečencov, varujú úrady

ATÉNY / V tomto roku do Grécka priplávalo už 94 269 utečencov, oznámil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. V pondelok ráno prišlo do aténskeho prístavu Pireus vyše 4 000 migrantov zo severu krajiny, kde chceli prejsť cez macedónsku hranicu ďalej do strednej a západnej Európy.

Macedónsko v nedeľu uzavrelo hranice pre utečencov z Afganistanu a ďalej púšťa len utečencov zo Sýrie a Iraku. Aj títo ľudia ale musia mať platné doklady v krajine pôvodu, čo je pre mnohých z nich nesplniteľné. Macedónci tento krok, ktorý medzi prítomnými Afgancami vyvolal búrku nevôle, zdôvodnili údajným obdobným rozhodnutím Srbska.

Tisíce čakajú na hraniciach

Grécky minister pre migráciu Janis Muzalas v nedeľu večer povedal, že vyše 5 000 ľudí čaká na gréckej strane macedónsko-gréckych hraníc. Nevedia pritom, kedy ich pustia ďalej a či vôbec. Správanie Macedónska nie je podľa gréckeho ministra v súlade s dohodami z nedávneho summitu Európskej únie. Na ňom sa štátnici dohodli, že do nového summitu začiatkom marca zostanú hranice pre utečencov z Iraku, Sýrie a Afganistanu na balkánskej ceste otvorené, upozornil minister.

"Európska únia opäť za niečo hlasovala, dosiahla dohodu, a viacero krajín, ktorým chýba kultúra Európskej únie - vrátane Rakúska, bohužiaľ - túto dohodu porušili už po desiatich hodinách, čo sme ju dosiahli," povedal Muzalas.

Zdroj: SITA

Grécka vláda podľa médií dala najavo, že počet ľudí, ktorí uviazli na hranici, sa podľa nej bude prudko zvyšovať. Atény pritom obvinili Európsku úniu, že sa nevie vysporiadať s jednostrannými akciami a šírením poplašných správ zo strany jednotlivých členských štátov.

Nával utečencov

Od začiatku roka do Macedónska prišlo vyše 83 000 migrantov. Len asi 20 z nich ale požiadalo v tejto balkánskej krajine o azyl.

Macedónsko začalo už od polovice novembra na svoje územie vpúšťať výhradne utečencov, ktorí pochádzajú z krajín sužovaných vojnovými konfliktami - zo Sýrie, Afganistanu a Iraku. Ostatných, ktorých označuje za ekonomických migrantov, pohraničná polícia do krajiny nevpúšťa. Macedónske úrady upozornili, že tak nasledujú reakciu Srbska, Chorvátska a Slovinska, ktoré v posledných dňoch vrátili do Macedónska viac než 600 Afgancov. Ďalších 1 500 ich zo spomínaných krajín očakáva Skopje v nasledujúcich dňoch.

Demonštrácie na hraniciach

Niekoľko stoviek Afgancov proti novým opatreniam na hraničnom priechode Idomeni-Gevgelija protestovalo. Demonštranti, ktorí zároveň zablokovali železničnú trať medzi oboma krajinami, skandovali heslá vyzývajúce k tomu, aby ich prepustili cez hranicu, a mávali narýchlo vyrobenými transparentmi. Niekoľko sa ich pokúsilo preliezť hraničný plot, čo sa štyrom z nich nakoniec podarilo. Macedónska polícia ich zadržala.

Zdroj: SITA

Prúd migrantov, ktorí smerujú na grécke ostrovy v Egejskom mori, počas zimného obdobia poľavil. V poslednom týždni ale znovu zosilnel - podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov sa minulý týždeň len vo štvrtok a v piatok na grécke ostrovy dostalo 4 600 až 4 800 utečencov. To je viac než dvojnásobok denného priemeru, ktorý sa od začiatku roka pohyboval okolo 1 740 ľudí.

Počty narastajú

Po tomto náraste sa tak počet prichádzajúcich utečencov vo februári zvýšil na 27 555. Vlani v tom istom čase Grécko zaznamenalo 2 783 migrantov.

Od začiatku tohto roka do 20. februára priplávalo z Turecka do Grécka podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov už 94 269 migrantov. Za minulý rok ich bolo 856 723. Najviac z tohto počtu utečencov (44 percent) pochádza zo Sýrie, 29 percent z Afganistanu a 17 percent z Iraku.

Migranti sa presúvajú po takzvanej balkánskej trase, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:50 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 Kosti IV.
19:25 Profesionáli III.
20:30 Rýchlo a zbesilo 5
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VIII.
18:35 Tom Gates
18:50 Chrumka a Čipsík I.
19:00 Kid Lucky
18:10 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
20:15 Operace Entebbe
22:10 1917