Nemecko chce stavať byty pre utečencov, stavebné firmy dostanú daňové úľavy

29.01.2016 07:08 Noviny.sk Zahraničie

Nemecko chce stavať byty pre utečencov, stavebné firmy dostanú daňové úľavy

BERLÍN / Nemecko bude tlačiť na krajiny severnej Afriky, aby prijímali späť odmietnutých žiadateľov o azyl. Použije k tomu aj nástroje rozvojovej politiky, povedala kancelárka Angela Merkel po nočnom rokovaní spolkových krajín. Vláda podľa Angely Merkel vytvorí stimuly na výstavbu nových bytov v Nemecku, aby zaistila ubytovanie pre utečencov.

Kancelárka pripomenula, že sa predstavitelia strán vo štvrtok dohodli na zaradení Tuniska, Alžírska a Maroka na zoznam bezpečnostných krajín, čo znamená, že občania týchto štátov nebudú mať šancu získať v Nemecku azyl.

"Teraz sa musíme zamerať na to, ako môžeme lepšie a rýchlejšie vracať odmietnutých žiadateľov o azyl. Budeme rokovať s každou z týchto krajín pôvodu a budeme sa snažiť pokročiť vpred za využitie nástrojov zahraničnej i rozvojovej politiky," povedala kancelárka.

Stopka pre rozvojovú pomoc

Nemeckí politici už v minulosti navrhovali, aby Berlín obmedzil alebo úplne zastavil rozvojovú pomoc pre tie štáty, ktoré sa budú zdráhať prijať späť svojich občanov, ktorí v Nemecku azyl nedostali.

Integrácia do spoločnosti

Angela Merkel taktiež zdôraznila, že pre utečencov, ktorí môžu azyl získať, je nutné zaistiť podmienky pre ich integráciu do spoločnosti. "Ich úspešná integrácia na pracovný trh a to, aby si osvojili naše hodnoty, je kľúčový projekt pre budúce roky," povedala kancelárka.

Vláda to podľa nej podporí aj stimulmi na výstavbu bytov pre utečencov. Kabinet by mal stavebným spoločnostiam poskytnúť daňové úľavy, ich rozsah ale kancelárka neupresnila.

Nevhodné podmienky, nekonečný azylový proces, zlé jedlo a frustrácia. Aj týmito slovami opisujú niektorí migranti svoj krátky pobyt v Nemecku. Desiatky z nich sa rozhodli vysnívanú krajinu opustiť a odletieť späť do Iraku. Pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:55 Ľadové kráľovstvo
15:55 NOVÁ ZÁHRADA
16:55 NA CHALUPE
12:50 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 INKOGNITO
16:20 INKOGNITO
14:10 Skutočný génius
15:05 Skutočný génius
16:05 Áno, šéfe! USA IV.
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
13:15 Red Dog - psí legenda
14:55 Martin a Venuše
16:50 Skleněné peklo