Oblačno
22°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Nemecko predĺži kontroly na hraniciach na neurčito, odkazuje minister vnútra
Zdielať na
Zahraničie

Nemecko predĺži kontroly na hraniciach na neurčito, odkazuje minister vnútra

BERLÍN / Nemecko predĺži na neurčito kontroly, ktoré zaviedlo na hraniciach pre utečeneckú krízu. V rozhlasovej MDR to uviedol minister vnútra Thomas de Maizére. Nemecká polícia kontroluje hranice od septembra 2015. Vtedy sa prudko zvýšil počet prichádzajúcich utečencov, doteraz počítali s ukončením kontrol v polovici februára.

Krajiny, ktoré sú súčasťou schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol, môžu tieto kontroly obnoviť vo výnimočných prípadoch, kedy môže byť ohrozená ich bezpečnosť alebo verejný poriadok.

Podľa európskych zmlúv sa kontroly dajú zaviesť na 30 dní s možnosťou predĺženia. Informovať o tom ale musia ostatné krajiny Európskej únie a Európsku komisiu.

Nemeckápriemyselná a obchodná komora vo štvrtok varovala pred následkami pokračujúcich hraničných kontrol. "Pre zápchy, čakanie, dodatočnú byrokraciu alebo nutnú úpravy dodavateľského reťazca a dlhšiemu skladovaniu môžu náklady pre nemecké hospodárstvo rýchlo vzrásť až na desať miliárd eur ročne," uviedol Martin Wansleben.

Pred uzavretím hraníc varuje aj Nemecký odborový zväz. "Otvorené hranice sú tepny európskej ekonomiky. Nesmieme ich zapchať," povedal šéf Reiner Hoffmann. V súvislosti s hraničnými kontrolami zaznievajú od nemeckých odborov obavy zo zániku pracovných miest.

"Teraz nevidím okamih, kedy by bolo možné kontroly ukončiť," povedal dnes Thomas de Maizére. Zároveň ale podotkol, že národné riešenie nemôže byť kľúčom pre vyriešenie utečeneckej krízy.

Ochrana hraníc

Podľa neho je nutné zaistiť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie, v spolupráci s Tureckom obmedziť cesty utečencov cez Egejské more a zlepšovať podmienky v krízových krajinách, aby ľudia nemali takú motiváciu vydať sa na cestu do Európy.

Minister tiež uviedol, že Nemecku sa teraz darí na hraniciach registrovať všetkých migrantov a na rozdiel od konca minulého roka už nerozdeľuje medzi spolkové krajiny utečencov, ktorých zatiaľ nezaregistrovali. "Tiež vraciame späť ľudí, ktorí nemajú žiadne platné doklady a nechcú v Nemecku požiadať o azyl," povedal.

Znižovanie počtu

Podľa neho treba ale počet prichádzajúcich utečencov naďalej výrazne znižovať. "V januári ich v priemere prichádza výrazne menej, niekedy aj menej než 2 000 denne. Stále to ale nie je dosť. prejavuje sa efekt zimy, kedy migrantov prichádza menej," povedal de Maiziére.

Na sprísnenie postoja k utečencom dlhodobo apeluje Bavorsko, cez ktorého územie prichádza do Nemecka väčšina migrantov. Teraz sa k nemu pridalo aj Sasko.

"Musíme zintenzívniť zaistenie vlastných hraníc," povedal saský premiér Stanislaw Tillich. "Je dôležité rýchlo znížiť počet prichádzajúcich utečencov. Dosiahli sme hranicu možností zaistiť pre týchto ľudí ubytovanie," uviedol.

Nemecko predĺži kontroly na hraniciach na neurčito, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie