Polojasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Sexuálne útoky počas Silvestra zažili aj ženy vo Švajčiarsku či Fínsku
Zdielať na

Sexuálne útoky počas Silvestra zažili aj ženy vo Švajčiarsku či Fínsku

SALZBURG, ZÜRICH, HELSINKI / Sexuálne útoky na ženách sa počas silvestrovskej noci, ale aj pred ňou a po nej, odohrali okrem Kolína nad Rýnom a Hamburgu tiež v rakúskom Salzburgu a švajčiarskom Zürichu. Niekoľko prípadov ohlásilo aj Fínsko. Podľa agentúr APA a AFP to oznámili tamojšie polície, podľa ktorých sa postihnuté prihlásili s niekoľkodňovým oneskorením až po tom, čo médiá informovali o početných prípadoch v Nemecku. Najmenej jeden previnilec bol zadržaný.

"Polícia teraz zisťuje, či išlo o organizované útoky alebo či existuje spojenie medzi jednotlivými útočníkmi či skupinami útočníkov," oznámila agentúre APA v súvislosti s týmito udalosťami v Salzburgu policajná hovorkyňa Valerie Hillebrand.

Ukradnutý telefón

Rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl Leitner podľa nemeckej agentúry DPA sľúbila, že polícia všetky prípady prešetrí "s nulovou toleranciou". "Jedna vec je istá: My, ženy si určite nenecháme obmedzovať slobodu pohybu na verejných miestach," zdôraznila.

Jedna z napadnutých žien uviedla, že ju v noci zo Silvestra na Nový rok na Rezidenčnom námestí v centre Salzburgu nevhodne obchytkávali dvaja neznámi muži. Patrili vraj ku skupinke ôsmich až desiatich cudzincov. Pri obťažovaní jej ukradli mobilný telefón.

Pred aj po Silvestri

Sexuálne podľa APA obťažoval hodinu a pol po polnoci na Nový rok aj na Rezidenčnom námestí inú, 58-ročnú ženu 28-ročný Afganec. Rovnakým spôsobom útočil na inom mieste v centre Salzburgu 23-ročný Sýrčan na dvadsaťročnú turistku z Bavorska.

Obdobné nepríjemné incidenty sa ale v tomto rakúskom meste odohrali pred aj po Silvestri. V stredu policajti zatkli 24-ročného Afganca, ktorý okolo tretej hodiny ráno v jednom hostinci sexuálne obťažoval 28-ročný obyvateľku Salzburgu.

Cudzinecký vzhľad

Denník Österreich informoval, že už 26. decembra dve hodiny po polnoci napadla v Salzburgu dve dievčatá skupina desiatich až pätnástich mladíkov cudzineckého vzhľadu. Incident vraj skôr neoznámili, pretože si neuvedomili jeho závažnosť.

Sťažnosti na sexuálne obťažovanie a lúpeže počas silvestrovskej noci prijala od stredy aj zürišská polícia, podľa ktorej ide o podobné incidenty, aké sa odohrali v nemeckých mestách. Hlásených je 25 prípadov olúpení, pričom niekoľko obetí oznámilo, že boli napadnuté a sexuálne obťažované. Šesť žien vraj uviedlo, že ich obkľúčilo a obchytkávalo "niekoľko mužov tmavej pleti", ktorí sa potom stratili v dave.

Nový fenomén

Fínska polícia oznámila, že počas silvestrovskej noci v Helsinkách zaznamenala nezvyčajne vysoký počet prípadov sexuálneho obťažovania a že vopred dostala hlásenie, že sa k takýmto útokom na ženy chystajú žiadatelia o azyl.

"Vlani počas Silvestra či iných príležitostí sa toľko prípadov nestalo. Pre Helsinki to je nový fenomén," povedal námestník šéfa polície v metropole Ilkka Koskimaki.

Nenašli spojitosť

Tri prípady možných sexuálnych útokov sa odohrali na helsinskej vlakovej stanici, kde sa zišla asi tisícka žiadateľov o azyl z Iraku, uviedla polícia. "Podozriví sú žiadatelia o azyl. Traja ľudia boli na mieste zadržaní," povedal Koskimaki.

Fínsky Národný úrad pre vyšetrovanie (NBI) podľa televízie YLE oznámil, že incidenty z Helsínk zrejme nemajú s tými z Nemecka spojitosť. "Nič neukazuje na to, že by to bola plánovaná vlna sexuálneho obťažovania, ako tomu bolo počas silvestrovskej noci v Kolíne nad Rýnom," tvrdí Thomas Elfgren z NBI. O možnej spojitosti pritom predtým hovorila nielen polícia, ale aj fínsky minister vnútra Petteri Orpo.

Organizované tlupy na Silvestra v Kolíne obťažovali alebo okradli desiatky žien:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy