Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Imigranti ako obchodná príležitosť, podnikateľ im už stavia centrum
Zdielať na
Zahraničie

Imigranti ako obchodná príležitosť, podnikateľ im už stavia centrum

BRATISLAVA / V médiách sa objavila informácia, že v Bratislave by mali postaviť nové Integračné centrum pre utečencov. Bratislavský podnikateľ ale tvrdí, že jeho zámer sa nedopatrením dostal na verejnosť skôr ako to naplánoval on sám. Bytový komplex, ktorý by mohol poskytnúť dočasné ubytovanie 500 imigrantom, chce postaviť v mestskej časti Ružinov.

"Migráciu nezastavíme. Deje sa to a bude sa to diať. Ja mám rozpracovaný plán, ako im pomôcť. Nebrať ich ako hrozbu, ale integrovať ich tak, aby boli pre spoločnosť užitoční," hovorí konateľ investorskej firmy Miroslav Kožuch.

Investor vlastní rozsiahly pozemok v lukratívnej mestskej časti hlavného mesta. Postaviť bytový komplex chcel už pred pár rokmi, úrady ho ale vtedy stopli.

Ubytovanie, lekári, dielne...

"Mesto chce len výstavbu mestského významu a teraz im to splniť takto viem. Ale skutočne sa to dostalo von skôr, ako som chcel. Teraz len robíme analýzy a štatistiky a vyhodnocujeme a následne chceme rokovať s magistrátom, poslancami," opisuje Kožuch.

V dvoch niekoľkopodlažných bytovkách  by vraj vedel  imigrantom zabezpečiť  nielen dočasné ubytovanie, ale aj lekársku starostlivosť, opateru malých detí, prednáškové miestnosti, remeselné dielne, kultúrne a športové využite ako aj zabezpečenie náboženských potrieb.

Dostatok budov

Informácie o vybudovaní integračného centra pre utečencov posunuli  na ministerstvo vnútra. "Príde nám to len ako snaha využitia krízovej situácie vo svoj prospech. V prípade potreby ubytovať migrantov určite využijeme budovy, ktoré máme a máme ich dostatok," informuje hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Ani skúsená odborníčka z medzinárodnej organizácie pre migráciu nevníma podnikateľov zámer ako službu verejnosti. Ak hovoríme o integrácii vytvárať  bytové getá, je podľa nej veľmi zlým začiatkom. I keď pripraviť sa na spolužitie s nimi je na mieste.

Téme sa venuje redaktorka Eva Bariová:

Súvisiace články

Najčítanejšie