Zatiahnuté, dažďové prehánky
17°
Bratislava
Vladislav
25.9.2022
Vo francúzskych Alpách spadlo lietadlo, našli čiernu skrinku
Zdielať na
Zahraničie

Vo francúzskych Alpách spadlo lietadlo, našli čiernu skrinku

PARÍŽ / Vo francúzskych Alpách v utorok predpoludním havarovalo dopravné lietadlo. Airbus A320 lietal vo farbách nemeckej nízkonákladovej spoločnosti Germanwings. Informáciu o nehode priniesla agentúra AFP.

Nehodu nemeckého lietadla neprežila žiadna zo 150 osôb na palube. Podľa portálu francúzskeho denníka Le Figaro to oznámil francúzsky štátny tajomník pre dopravu Alain Vidalies.

"Nikto neprežil," povedal francúzsky vládny činiteľ. Podľa neho lietadlo vyslalo núdzový signál o 10:47, keď bolo vo výške 1,5 kilometra.

O tom, či stroj skutočne hlásil stav núdze, prichádzajú rozporuplné informácie. Francúzske generálne riaditeľstvo pre civilnú dopravu to popiera s tým, že o vyhlásení poplachu rozhodlo miestne oddelenie riadenia leteckej prevádzky po tom, čo s posádkou stratilo kontakt.

Na palube nemeckého Airbusu bolo podľa spoločnosti Germanwings 144 cestujúcich a šesť členov posádky. Prvé informácie uvádzali 148 osôb.

Pátranie po lietadle a obetiach sťažuje zle dostupný terén:

twitter.com/flightradar24

Podľa portálu denníka Le Figaro našli na mieste, kde sa lietadlo zrútilo, jednu z čiernych skriniek. Le Figaro to uvádza s odvolaním sa na predstaviteľa miestnych úradov. Oficiálne ale zatiaľ tieto informácie potvrdené neboli. 

Návrat z výmenného pobytu

Letenky na tento let mala aj skupina šestnástich gymnazistov a dvoch učiteľov z mesta Haltern v Severnom Porýní-Westfálsku. Vracali sa z výmenného pobytu v Španielsku, píše portál denníka Frankfurter Allgemaine Zeitung (FAZ). Informáciu potvrdil portálu hovorca mesta. 

"Zatiaľ informáciu nikto oficiálne nepotvrdil. Treba však vychádzať z toho, že žiaci a učitelia sú mŕtvi," uvádza FAZ.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí overuje, či na palube lietadla neboli ak slovenské pasažieri.

Strácalo výšku

Lietadlo po vzlete z Barcelony o 10:01, s omeškaním 26 minút, mierilo k západným Alpám oblúkom cez Stredozemné more. Do cieľa malo priletieť o 11:55. Strácať výšku začalo podľa francúzskych médií po tom, ako sa dostalo nad francúzske územie. O 10:31 bolo lietadlo západne od mesta Toloune ešte vo výške 11 600 metrov. Riadenie letovej prevádzky už s ním stratilo rádiové spojenie.

O minútu neskôr už lietadlo stratilo 300 metrov, o 10:35 bolo na 7 600 metroch a o 10:40 na 2 700 metroch. To sa už nebezpečne približovalo horským hrebeňom a narazilo do horského svahu. Letecká spoločnosť Germanwings stratila so strojom kontakt o 10:53.

Tabuľa s príletmi na letisku v Düsseldorfe neukazuje pri lete 4U9525 žiadny status:

SITA

Trosky objavili policajti

Trosky lietadla objavili policajné vrtuľníky medzi obcami Digne-les-Bains a Barcelonette neďaleko hraníc s Talianskom. Podľa dostupných údajov strácal Airbus rýchlosť a kapitán stihol pozemenej kontrole nahlásiť bližšie nešpecifikované problémy.

SITA

Počasie bolo v poriadku

Lietadlo letu 4U9525 smerovalo z Barcelony do Düsseldorfu. 

Zrútený Airbus A320 je podľa agentúry DPA jedným z najstarších v letke Germanwings. Prvý diaľkový let absolvovalo lietadlo v novembri 1990.

Počasie v oblasti Álp zvanej Meolans-Revels, kde lietadlo spadlo, bolo dobré. Trosky sa podľa francúzskeho ministra vnútra nachádzajú v nadmorskej výške 2 000 metrov.

SITA

Z letovej hladiny asi 11 600 metrov stroj začal klesať rýchlosťou 900 až 1 200 metrov za minútu. Podľa portálu Flightradar24.com je to štandardné klesanie pred pristátím.

Lietadlo sa zrútilo vo výške viac ako dva kilometre nad zemou. Z radarov sa stratilo krátko po pol desiatej sredoeurópskeho času:

Pozrite si priloženú reportáž Milana Zamboja:

Spoločnosť Lufthansa uviedla, že zatiaľ nemá presné informácie o nehode. Podobne sa vyjadrila aj nízkonákladová spoločnosť Germanwings. Šéf Lufthansy Carsten Spohr na Twitteri uviedol, že potvrdenie tragédie bude znamenať "čierny deň nemeckého letectva". Zároveň vyjadril nádej, že nešťastie niekto prežil.

Lieta do 87 krajín sveta

Letecká spoločnosť Germanwings bola založená v roku 1997 ako nízkonákladová divízia aeroliniek Eurowings. Od roku 2002 je samostatnou spoločnosťou. Vlastníkom firmy je nemecká letecká spoločnosť Lufthansa, ktorá je jednotkou v Európe.

Spoločnosť sídli v Kolíne nad Rýnom a patrí do leteckej aliancie Star Alliance. Vo svojej flotile má asi 85 lietadiel, z toho viac ako 60 lietadiel je Airbus A319 a A320. Zbytok tvoria lietadlá CRJ900 kanadského Bombardieru.

Spoločnosť lieta do 87 krajín sveta. V roku 2013 prepravila 16 miliónov cestujúcich.

Záchrannú akciu komplikuje zle dostupný terén. Lietadlo sa nachádza vo výške 2 000 metrov nad morom. Pozrite si analýzu havárie z Novín o 17-ej:

Súvisiace články

Najčítanejšie