Pri výbuchu počas pochodu v Charkove zahynuli dvaja ľudia

22.02.2015 16:26 Noviny.sk Zahraničie

Pri výbuchu počas pochodu v Charkove zahynuli dvaja ľudia

KYJEV / Pri výbuchu počas pochodu mieru vo východoukrajinskom Charkove zahynuli dvaja ľudia vrátane jedného policajta a ďalších deväť utrpelo zranenia.

Ukrajinská tajná služba SBU medzitým podľa agentúry Reuters po výsluchu zadržaných podozrivých oznámila, že útok bol pripravený v Rusku, ktoré poskytlo inštrukcie a zbrane. Polícia krátko po explózii zadržala štyroch ľudí, uviedla ukrajinská televízia 112. Charkov je pod kontrolou armády a od bojovej fronty je vzdialený viac ako 200 kilometrov.

Ručný raketomet

"Všetci sú to ukrajinskí občania, ktorí pracovali podľa inštrukcií a ktorí dostali zbrane v Ruskej federácii, v Belgorode," oznámila tajná služba. U zadržaných boli podľa Interfaxu nájdené zbrane, údajne aj ručný raketomet.

Správy o počte mŕtvych v Charkove krátko po výbuchu sprevádzali rozpory, média s odvolaním sa na rôzne ukrajinské úrady a predstaviteľov informovali o jednej až troch obetiach. Podľa poslednej bilancie zahynul jeden civilista a jeden policajt, ďalších päť policajtov a štyria civilisti sú zranení.

Teroristický čin

Ukrajinské ministerstvo vnútra označilo útok za teroristický čin. V Charkove teraz platí najvyšší stupeň varovania pred teroristickými útokmi. Prokuratúra predtým uviedla, že podľa svedkov bola po domácky vyrobená nálož vyhodená z idúceho auta.

Televízia 112 na svojom webe napísala, že silná explózia otriasla Charkovom na začiatku pochodu, počas ktorého chceli aktivisti spoločenských hnutí s ukrajinskými vlajkami prejsť centrom mesta. Pochodu sa zúčastnilo asi 500 ľudí. Svedkovia vypovedali, že útok sa odohral neďaleko vstupu do stanice metra.

Incident se uskutočnil v dobe, kedy na Ukrajine vrcholili spomienkové akcie k prvému výročiu pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyča a s tým súvisiaceho masakru na kyjevskom námestí Nezávislosti (Majdanu) počas protivládnych protestov. V Kyjeve sa kvôli tomu zišli predstavitelia niekoľkých európskych krajín.

Video z miesta výbuchu priniesla agentúra Reuters:

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
16:50 Na chalupe
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
10:00 Cesta za pokladom
10:15 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část