Skoro jasno
24°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Putin: Američania chcú ovládnuť svet
Zdielať na

Putin: Američania chcú ovládnuť svet

MOSKVA / Ruský prezident Vladimir Putin v piatok počas zasadnutia Valdajského klubu v Soči ostro skritizoval politiku Spojených štátov amerických. Podľa jeho slov Američania svojimi krokmi destabilizujú svetový poriadok a Západ obvinil z chaosu, ktorý vypukol na Ukrajine. Na druhej strane vyhlásil, že Rusko nechce získať výnimočné postavenie vo svete a nesnaží sa vybudovať si impérium.

Vladimir Putin počas tohto stretnutia politológov obvinil USA, že chcú oživiť politickú schému z čias studenej vojny, že vnucujú verejnosti tézu jednopolárneho sveta i z toho, že manipulujú s verejnou mienkou a riadia sa právom silnejšieho. Diktátorské pokusy USA ovládnuť svet ale budú mať podľa neho opačný efekt.

"Opäť sme svedkami pokusov rozdeliť svet, zliepať koalície a vytvárať obraz nepriateľa, ako to bolo aj počas studenej vojny. Snaha získať právo na svetové vodcovstvo sa rovná snahe získať právo na diktatúru," vyhlásil Putin.

Podľa neho v časoch studenej vojny získali Američania v rámci ochrany pred "nepriateľom" právo komandovať. Teraz sú však podmienky iné a USA sa opäť snažia nastoliť schému globálneho riadenia. Ruský prezident za tým vidí snahu dokázať si svoju výnimočnosť a získať politické a ekonomické dividendy.

Úplne opačný efekt?

Avšak všetky takéto pokusy vyvolajú protitlak, odvetnú reakciu a úplne opačný efekt. Ak sa nevytvorí systém vzájomných záväzkov a dohôd medzi svetovými mocnosťami, budú sa stále častejšie objavovať príznaky svetovej anarchie.

Už dnes podľa Putina je pravdepodobný vznik množstva vážnych konfliktov s priamou či nepriamou účasťou veľmocí. "Ukrajina je jedným z príkladov, zďaleka však nie posledným," upozornil. 

Tradičné hodnoty a mierový program

Putin zároveň odmieta tvrdenia západných politikov, že sa Moskva snaží obnoviť niekdajšie sovietske impérium a podkopáva zvrchovanosť susedných krajín. Už dávnejšie sa vyjadril, že za Chaos na Ukrajine nemôže Rusko, ale Spojené štáty a Európska únia.

Ako súčasné priority Ruska Putin vidí rozvíjanie zásad demokracie a otvorenej ekonomiky, urýchlenie vnútorného rozvoja s využitím pozitívnych svetových tendencií a konsolidácie spoločnosti na základe tradičných hodnôt a vlastenectva.

"Moskva si nevyhradzuje právo na výnimočné postavenie vo svete, to chcem zdôrazniť," vyhlásil Putin. "Máme integračný, pozitívny a mierový program. Ctíme záujmy iných a chceme, aby ostatní ctili naše záujmy," dodal.

Svetový poriadok v ohrození

Svet podľa neho vstúpil do obdobia zmien a hlbokých transformácií, kedy je nevyhnutné dbať na ostražitosť a vyvarovať sa nepremyslených krokov. Svetová politika tieto vlastnosti po studenej vojne strácala a mala by si ich opäť pripomenúť.

V opačnom prípade sú nádeje na mierový a stabilný rozvoj len nebezpečnou ilúziou a momentálne otrasy sa stanú predzvesťou krachu svetového poriadku.

Najčítanejšie