Stále viac Škótov chce odchod z Británie

Stále viac Škótov chce odchod z Británie Zdroj: SITA
EDINBURGH / Počet zástancov odtrhnutia sa Škótska od Británie je najvyšší od začiatku kampane za škótsku nezávislosť. Podľa výsledkov prieskumu zverejnených v pondelok je za odchod zo Spojeného kráľovstva 42 percent Škótov. Viac ako dva týždne pred konaním referenda je však počet odporcov o šesť percent vyšší.

Nerozhodnutých je podľa prieskumu z prelomu augusta a septembra napriek intenzívnej kampani stále osem percent oprávnených voličov. Zvyšok spomedzi viac ako tisícky na opýtaných respondentov vyjadrilo nezáujem prísť voliť.

Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.

Nebude môcť používať libru

Londýn pritom varuje Edinburgh, že v prípade odtrhnutia nebude môcť používať britskú libru, čím dal jasne najavo svoj odmietavý postoj v tejto veci. Európska únia zase Škótov varovala, že každá nová krajina oddelená od existujúceho štátneho útvaru bude musieť požiadať o členstvo v bloku a následne s tým budú musieť súhlasiť všetky členské krajiny.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
10:35 Králi zrubov
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
10:00 Klan - V dobrom aj v zlom
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky II.
12:05 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
10:10 Nádech pro lásku
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč