Zatiahnuté
13°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Na Ukrajine pokračujú boje aj peripetie okolo ruského konvoja
Zdielať na

Na Ukrajine pokračujú boje aj peripetie okolo ruského konvoja

KYJEV / Pri bojoch s proruskými separatistami na východe Ukrajiny zahynulo počas posledných dvadsaťštyri hodín ďalších päť vojakov a dvadsaťjeden sa zranilo. Vládne sily zaznamenali tento týždeň vo svojej ofenzíve na povstaleckom území výrazné úspechy, konflikt však naďalej pokračuje a vyžiadal si už viac než dvetisíc životov a vyše tristoštyridsaťtisíc ľudí muselo svoje domovy opustiť.

Pozornosť venovaná kríze na Ukrajine sa sústreďuje na Luhansk a Doneck, veľkomestá na východe krajiny, odkiaľ sa ukrajinská armáda snaží vytlačiť proruských povstalcov.

Zároveň sa očakáva, či vo štvrtok na rusko-ukrajinskom hraničnom priechode Doneck-Izvarino pokročí dopredu colné odbavovanie kamiónov s ruskou humanitárnou pomocou pre Luhansk. 

Kolóna stoviek kamiónov, prezývaná ukrajinskými médiami "Putinov konvoj", vyrazila z Moskovskej oblasti 12. augusta. O dva dni neskôr dorazila k hranici, kde doteraz čakala na odbavenie a na bezpečnostné záruky, umožňujúce prejsť oblasťou bojov medzi vládnymi jednotkami a proruskými vzbúrencami do Luhanska.

Potrebné dokumenty

Prvých 16 bielych vozov KamAZ prišlo na prechod v stredu večer, zatiaľ však prechádzajú len ruskou kontrolou.

Odbavenie z ukrajinskej strany podľa hovorcu bezpečnostnej rady Andrije Lysenka začne najskôr vo štvrtok, pretože Rusi doteraz nedodali potrebné dokumenty.

Dvestosedemdesiat áut

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho odbavenie takmer 270 nákladných áut s bezmála 2 000 tonami nákladu potrvá, ani kedy sa konvoj skutočne na cestu do Luhanska vydá.

O toto mesto teraz ukrajinská armáda a proruskí povstalci zvádzajú tvrdé boje. Väčšina šesťdesiatkilometrovej cesty medzi ruskou hranicou a Luhanskom je podľa rebelov momentálne neprejazdná.

Súvisiace články

Najčítanejšie