Zatiahnuté
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Islamisti sa na internete chválila popravou amerického novinára
Zdielať na

Islamisti sa na internete chválila popravou amerického novinára

DAMASK / Bojovníci radikálnej organizácie Islamský štát (IS) zverejnili video s popravou amerického novinára Jamesa Foleyho. Ten bol takmer pred dvomi rokmi v Sýrii unesený, odvtedy bol nezvestný. USA už potvrdili pravosť videa. Okrem toho by mal byť na videu zachytený aj ďalší unesený americký novinár Steven Sotloff. Jeho život údajne závisí od ďalšieho postupu Spojených štátov v Iraku.

Video s názvom "Odkaz Amerike" bolo zverejnené prostredníctvom sociálnych sietí.  Ide o prvý prípad, kedy Islamský štát verejne zabil amerického občana.

Jamesa Foleyho, ktorý na Blízkom východe pôsobil päť rokov, uniesli neznámi ozbrojenci 22. novembra 2012. Novinárova rodina jeho smrť potvrdila na facebookovskom profile, ktorý bol na jeho podporu zriadený. Príbuzní zdôraznili, že na neho nikdy neboli viac hrdí. "Obetoval svoj život, aby svetu ukázal utrpenie sýrskeho ľudu," uviedla matka novinára. Zároveň poprosila islamistov, aby ušetrili ostatných rukojemníkov.

Americkí spravodajcovia usilovne pracovali na potvrdení pravosti videa. "Pokiaľ je pravé, sme zdesení brutálnou vraždou nevinného amerického novinára a vyjadrujeme najhlbšiu sústrasť jeho rodine a priateľom," povedala ešte v stredu ráno hovorkyňa Bieleho domu Caitlin Hayden. Podvečer už autenticitu videa potvrdili.

Pozrite si časť videa údajnej popravy amerického novinára: 

UPOZORNENIE: Obsah videa nie je vhodný pre maloletých a mladistvých čitateľov a citlivé povahy

Je to na tebe, Obama

Muž na videu kľačí na púšti, kým maskovaný muž s nožom v ruke stojí nad ním. "Vyzývam svojich priateľov, rodinu a milovaných, aby povstali proti mojim skutočným vrahom - americkej vláde, pretože to, čo sa mi stane, je len výsledkom ich ľahostajnosti a zločinnosti," hovorí obeť.

Maskovaný muž angličtinou s britským prízvukom hovorí: "Toto je James Wright Foley, americký občan, z vašej krajiny. Ako vláda ste na čele agresie proti Islamskému štátu." Denník Daily Telegraph dokonca špekuluje, či maskovaný muž nie je Brit.

"Dnes na nás vaše vojenské letectvo každý deň v Iraku útočí. Vaše útoky si vyžiadali medzi moslimami obete. Už nebojujete proti povstaniu. My sme islamská armáda a štát, ktoré prijalo veľké množstvo moslimov na svete," dodal a následne kľačiaceho podrezal.

Na konci videa je vidieť iného zajatca v oranžovej kombinéze a meno v rohu obrazovky : Steven Joel Sotloff. "Život tohto amerického občana, Obama, závisí na tvojom ďalšom rozhodnutí," dodal maskovaný muž.

Najčítanejšie