Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Slovenskí vojaci v Afganistane sa stali terčom útoku
Zdielať na

Slovenskí vojaci v Afganistane sa stali terčom útoku

KANDAHÁR / Slovenskí vojaci v Afganistane sú po roku opäť v ohrození. V stredu o 11:15 miestneho času sa stali terčom útoku.

V afganskom Kandaháre na leteckej základni KAF sa vo štvrtok strieľalo na vstupnú bránu, za ktorou slúžia slovenskí vojaci. "Všetci sú v poriadku, nikto nebol zranený," informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Pred vyše rokom 9. júla 2013 sa v Kandaháre udial tragický teroristický útok na slovenských vojakov. Na našu jednotku vtedy zaútočil Lambar Chán, ktorý bol príslušníkom Afganskej národnej armády.

Pri útoku zahynul čatár Daniel Kavuliak, dvaja vojaci boli ťažko a štyria ľahko zranení. Útočník strieľal zo strážnej veže medzinárodného letiska v Kandaháre smerom dovnútra vojenskej leteckej základne, kde práve mali výcvik slovenskí vojaci. Išlo o tzv. "green-on-blue" útok, keď "spojenec" útočí na koaličné sily.

Prvá obeť

Čatár Daniel Kavuliak bol prvou slovenskou obeťou v operácii ISAF v Afganistane a 55. slovenským vojakom, ktorý zomrel počas plnenia úloh v zahraničných misiách od roku 1993. Útočník Chán neskôr ušiel z afganského väzenia, na slobodu mu pomohol strážnik jeho cely.

V Afganistane v roku 2013 zabili slovenského vojaka, pozrite si reportáž:

Dvojica predstierala, že zadržiavaný muž je chorý a potrebuje ošetrenie vo vojenskej nemocnici. Hnutie Taliban potvrdilo, že strelec bol naň napojený. Zverejnili aj video s útočníkom, na ktorom Taliban útok na Slovákov oslavuje. Kavuliak nebol minulý rok jedinou slovenskou obeťou v operácii ISAF.

Elitní vojaci

Dvaja Slováci - príslušníci elitného 5. pluku špeciálneho určenia Edmund Makovník a Patrik Fraštia a americký vojak prišli o život 27. decembra pri samovražednom útoku na vojenský konvoj mimo vojenskej základne spojeneckých síl pri Kábule, pri bežnom konvoji vojenských vozidiel. Civilné vozidlo explodovalo vo chvíli, keď sa v jeho blízkosti presúval vojenský konvoj.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy