Princ Charles bez servítky: Putin je ako Hitler

Princ Charles bez servítky: Putin je ako Hitler Zdroj: SITA
HALIFAX / Princ Charles sa postaral o škandál. V kanadskom Halifaxe prirovnal ruského prezidenta Vladimíra Putina k Adolfovi Hitlerovi. Charlesova kancelária nemieni súkromné vyjadrenie komentovať.

Pri príležitosti návštevy Kanady sa na Putinovu adresu vyjadril v rozhovore s veteránmi z druhej svetovej vojny. "Putin teraz robí to isté ako kedysi Hitler," povedal dobrovoľníčke Marianne Ferguson z múzea, ktorá sa presťahovala do Kanady s jej židovskou rodinou, keď mala trinásť rokov.

"Nebudeme komentovať súkromné vyjadrenia. Bola to konverzácia na recepcii s veteránmi," uviedla kancelária princa Charlesa. "Dokončila som s ním prehliadku múzea a rozprávali sme sa o mojej rodine a ako som sa dostala do Kanady. A potom princ povedal, že Putin je ako Hitler," cituje dobrovoľníčku The Guardian.

"Musím skonštatovať, že s ním súhlasím. A určite aj veľa ľudí. Jeho vyjadrenie bolo od srdca," dodala Mariane.

Vnútropolitická dohra

Slová britského princa Charlesa na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého prirovnal k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, majú aj vnútropolitickú dohru.

Prominentný poslanec za britskú Labouristickú stranu a bývalý predseda zahraničnopolitického výboru v dolnej komore britského parlamentu Mike Gapes totiž monarchu vyzval na "abdikáciu".

"Ak chce princ Charles vyslovovať kontroverzné stanoviská o vnútorných a zahraničných otázkach, mal by abdikovať a kandidovať vo voľbách," uviedol Gapes na sieti Twitter. Princa sa naopak zastal vicepremiér Nick Clegg, podľa ktorého má možný nástupca kráľovnej Alžbety II. právo na vyjadrenie svojho názoru.

Prirovnali ich viacerí

Veta, ktorú Charles vyslovil, vzbudila rozruch najmä v Británii. "Charlesovi zástancovia budú argumentovať tým, že jeho názory sú v súlade s názormi tých, ktorí boli šokovaní postupom ruského prezidenta na Ukrajine. Jeho kritici sa ale domnievajú, že nevolená budúca hlava štátu by mala byť vidieť, no nie počuť," napísal komentátor BBC Peter Hunt.

Porovnanie Putina s Hitlerom nezaznelo po prvýkrát. Ešte explicitnejšie ho vyslovila bývalá americká ministerka zahraničia Hilary Clinton. Tá v marci povedala, že pokiaľ Putin anexiu Krymu zdôvodňuje ochranou záujmu ruských občanov, pripomína to 30. roky.

Budúci týždeň sa stretne s Putinom

Ruského prezidenta s nacistickým vodcom porovnal aj kanadský minister zahraničia John Baird či šéf nemeckej diplomacie Wolfgang Schäuble, pripomenul britský denník The Times.

Princ Charles, ktorý je momentálne na návšteve Kanady, sa má s Putinom osobne stretnúť budúci mesiac počas osláv výročia vylodenia spojencov za druhej svetovej vojny v Normandii.

Zdroj: noviny.sk, The Guardian

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:40 Majstri aukcií I.
11:10 Majstri aukcií I.
11:55 Profesionáli VIII.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
10:30 Okido II.
10:45 Pat a Mat
10:55 Zabi nudu! II.
08:45 Já, knedlíček
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě