Jasno
24°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2022
Oligarcha Achmetov sa dohodol so separatistami
Zdielať na

Oligarcha Achmetov sa dohodol so separatistami

KYJEV / Zástupcovia holdingu Metinvest ukrajinského miliardára Rinata Achmetova podpísali vo východoukrajinskom Mariupole memorandum o zaistení poriadku a bezpečnosti. Dohodli sa na ňom so zástupcami separatistov z vedenia "Doneckej ľudovej republiky". Informáciu priniesla ukrajinská televízia Espreso.

Povstalci sa v dokumente zaviazali k odzbrojeniu "domobrany" a sľúbili, že sa zdržia okupácie budov.

Barikády odstránia

Ukrajinskú armádu signatári memoranda vyzývajú k zrušeniu kontrolných miest na výpadovkách. Poriadok v meste má zaisťovať výhradne polícia. Barikády budú odstránené a poškodené budovy opravené. Verejná doprava a komunálne služby sa vrátia k normálnemu fungovaniu.

Podľa generálneho riaditeľa hutníckeho závodu Azovstal Envera Ckitišviliho, ktorý dokument podpísal, vysielajú signatári ukrajinským občanom dvojitý signál. "Radikálom navrhujeme zložiť zbrane a odovzdať ich bezpečnostným zložkám. Armáde a štátnej moci navrhujeme zrušiť kontrolné posty na predmestí a odovzdať ochranu poriadku polícii," povedal Ckitišvili, ktorého podnik je jednou z hlavných súčastí holdingu Metinvest.

Trestné stíhanie Achmetova

Podľa listu Ukrajinska pravda ale nie je isté, či dohoda Achmetova s povstalcami zaistí pokoj v regióne. List zverejnil výzvu šéfa Strediska pre vojenské a politické štúdie Dmytriho Tymčuka, ktorý žiada trestné stíhanie Achmetova pre "spoluprácu s teroristami".

Faktické prímerie zrejme nerešpektujú ani povstalci, ktorí v noci zo štvrtka na piatok zaútočili na postavenie vojakov pri Mariupole. Pod paľbu sa údajne dostal aj štáb ukrajinskej televízie. Kyjevská vláda ani armádne velenie zatiaľ na aktivity Achmetova v Mariupole nereagovali.

Kto je Achmetov

Rinat Achmetov je jeden z najbohatších Ukrajincov. V roku 2012 sa objavili informácie o tom, že práve jeho spoločnosť Metinvest chce kúpiť košické železiarne.

Médiá o ňom hovoria ako o najbohatšom mužovi Ukrajiny či šéfovi doneckej mafie. Je poslancom Strany regiónov a tiež oligarchom, ktorý má podľa Hospodárskych novín na výplatnej páske aj Viktora Janukovyča.

Všetko, čo svet vie o Rinatovi Achmetovovi, sa dozvedel len z počutia. Je totiž dokonalým príkladom sivej eminencie. Je tým, kto ťahá za nitky, no svetlám reflektorov sa vyhýba.

Magazín Forbes ho umiestnil na 39. miesto v rebríčku najbohatších ľudí na svete. Ovláda oceliarsky gigant Metinvest, o ktorom sa nedávno špekulovalo ako o záujemcovi o východoslovenské oceliarne U.S. Steel.

"Kľúčový je preňho holding System Capital Management, ktorý ovláda obrovské množstvo priemyselných podnikov aj finančných spoločností,“ vysvetlil pre HN odborník na Ukrajinu a Rusko z Institute of internationalrelations Petr Kratochvíl.

Achmetov bol jedna ruka s exprezidentom Viktorom Janukovyčom. Potom ako na Ukrajine vypukli protesty, obrátil sa mu chrbtom.Dokonca vypratal jednu zo svojich budov v hlavnom meste, aby v nej mohli byť novinári a informovať o nepokojoch.

Súvisiace články

Najčítanejšie