Strácame kontrolu nad východom krajiny, priznal ukrajinský prezident

Strácame kontrolu nad východom krajiny, priznal ukrajinský prezident

WASHINGTON / Ukrajinská dočasná vláda v uplynulých hodinách začala strácať kontrolu nad situáciou na východe Ukrajiny. V utorok to priznal už aj prezident Oleksandr Turčynov.

Neochota polície

Dôvodom obáv ukrajinského prezidenta je rastúca neochota tamojších bezpečnostných zložiek zasahovať proti proruským separatistom, ktorí obsadzujú budovy polície a sídiel regionálnych úradov.

"Veľká väčšina príslušníkov bezpečnostných zložiek na východe nie je schopná splniť si svoje záväzky a chrániť bezpečnosť našich občanov," povedal Turčynov.

Proruskí separatisti v stredu obsadili sídlo miestnej vlády a policajné veliteľstvo vo východoukrajnskom meste Horlivka.

Prvotné správy miestnych médií potvrdil nemenovaný policajný dôstojník, nevedel však uviesť bližšie podrobnosti. "Obsadili oblastnú správu aj políciu," povedal s tým, že na policajnom veliteľstve sa nenachádzali žiadne zbrane, ktorých by sa separatisti mohli zmocniť.

Územie NATO je nedotknuteľné

situáciu na Ukrajine pozorne sledujú aj spojené štáty americké. Tie v utorok uviedli, že Washington a jeho spojenci budú stáť pri Ukrajine a Rusko varovali, že územie Severoatlantickej aliancie je nedotknuteľné, pričom NATO bude brániť každý jeho kúsok.

"Momentálne sa Rusko snaží zmeniť bezpečnostné usporiadanie Európy," povedal minister zahraničia John Kerry v odkaze na ruskú okupáciu Krymu a hrozbu, ktorú predstavuje pre východnú Ukrajinu.

"Akúkoľvek cestu si Rusi zvolia, môžem zaručiť, že Spojené štáty a naši spojenci budú spoločne podporovať Ukrajinu," uviedol Kerrry.

A čo je podľa neho najdôležitejšie, Kremľu treba dať jasne najavo, že územie Severoatlantickej aliancie je nedotknuteľné. "Budeme brániť každučký jeho kúsok," zdôraznil šéf americkej diplomacie.

Útok proti aliancii

Poukázal pritom na článok V zmluvy NATO, na základe ktorého je útok na členskú krajinu útokom proti celej aliancii.

Dvadsaťosemčlenná aliancia v súvislosti s Ukrajinou dala jasne najavo, že sa nemieni do konfliktu na Ukrajine, ktorá nie je jej členom, vojensky zapojiť.

Minulý týždeň však oznámila, že do východnej Európy vysiela viac lodí, lietadiel a vojakov, aby upokojila svojich členov, najmä bývalé sovietske pobaltské republiky, ktoré znepokojujú aktuálne expanzívne ambície Ruska.

Pokračujúce násilnosti

Rozbroje na východe Ukrajiny medzitým stále pokračujú. Pri policajnom veliteľstve v Luhansku sa v utorok zišli asi tri tisícky proruských demonštrantov, vrátane päťdesiatky ozbrojencov v uniformách, nepriestrelných vestách, prilbách a s automatickými zbraňami.

Kapitulácii predchádzalo hádzanie zápalných fľaší na veliteľstvo, odkiaľ sa policajti bránili slzným plynom a ohlušujúcimi granáty.

Nasledovala aj krátka prestrelka. Správy o prípadných zranených doposiaľ nie sú k dispozícii. Na budove policajného veliteľstva visí ruská vlajka.

Vzbúrenci ovládli dôležité budovy

Rebeli už v Luhansku ovládli sídla tajnej služby SBU, oblastnej správy, prokuratúry a televízie. To údajne môže znamenať, že rebeli zakrátko po oblastnom centre ovládnu celý región, podobne ako v susednej Doneckej oblasti.

V Luhansku v utorok stovky proruských demonštrantov najskôr zaútočili na sídlo oblastnej správy, pričom im polícia nekládla žiadny odpor.

Ozbrojenci neskôr ovládli sídlo prokuratúry a televízie. Miestna pobočka ukrajinskej tajnej služby je v ich rukách už od 6. apríla.

V Luhansku v nedeľu večer proruskí radikáli vyhlásili po vzore susednej Doneckej oblasti ľudovú republiku.

Chcú tam 11. mája usporiadať referendum, v ktorom majú miestni obyvatelia zodpovedať otázku, či súhlasia so štátnou samostatnosťou Luhanskej ľudovej republiky.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem