Nečakaná rezignácia: Generálny prokurátor Gábor Bálint odstupuje z funkcie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BUDAPEŠŤ / Maďarský generálny prokurátor Gábor Bálint Nagy v stredu oznámil, že k 25. augustu predčasne odstupuje z funkcie. Svoje rozhodnutie odôvodnil stupňujúcim sa politickým tlakom na prácu orgánov činných v trestnom konaní. Na jeho odchod už reagoval aj premiér Péter Magyar.
Oznámenie o svojej rezignácii Bálint Nagy oficiálne odovzdal dočasnej prezidentke Ágnes Forsthofferovej a podpredsedníčke parlamentu Anikó Hallerovej Nagyovej, ktorá dočasne vykonáva právomoci predsedníčky zákonodarného zboru po nedávnom odvolaní Tamása Sulyoka z prezidentského úradu.
Informácie priniesol spravodajský portál telex.hu spolu s agentúrami MTI a AFP.
Varovanie pred politickým ovplyvňovaním
Odchádzajúci šéf prokuratúry vo svojom oficiálnom stanovisku zdôraznil, že z funkcii odstupuje výlučne z dôvodu ochrany záujmov samotnej prokuratúry a nezávislosti súdnictva.
„Ochrana nezávislosti a autority súdnictva vrátane prokuratúry je jedným z pilierov demokratického inštitucionálneho systému. Prokuratúra sa nesmie stať nástrojom politických bojov ani priestorom pre každodenné politické záujmy alebo mocenské hry,“ napísal Nagy vo vyhlásení.
Gábor Bálint Nagy kritizoval prax, pri ktorej si politickí aktéri vyžadujú výmenu prokurátorov len preto, že trestné konania neprebiehajú podľa ich predstáv. Považuje to za mimoriadne nebezpečný signál pre celú spoločnosť.
„Toto všetko má za následok, že každý generálny prokurátor musí počítať s tým, že ak jeho činnosť nebude zodpovedať očakávaniam politikov, bude musieť rátať s možnosťou svojho odvolania,“ upozornil odstupujúci generálny prokurátor.