USA predstavili revolučný podmorský autonómny dron menom Orca
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ruské drony nebezpečne blízko hraníc NATO
USA / Americké námorníctvo po prvý raz predstavilo futuristickú bezpilotnú ponorku Orca, ktorú odborníci označujú za významný krok v modernizácii námornej vojny. Nový autonómny stroj vyvinutý spoločnosťou Boeing má Spojeným štátom priniesť strategickú výhodu najmä v oblasti Tichého oceána, kde rastie napätie s Čínou.
Projekt rozbehli v roku 2019
Podmorský dron s dĺžkou približne 25 metrov vznikal pôvodne pod vedením americkej výskumnej agentúry DARPA v spolupráci s firmou Northrop Grumman. Ako opísal web National Security Journal, projekt sa rozbehol ešte v roku 2019, no finálnu fázu vývoja napokon prevzal Boeing, ktorý systém dokončil a pripravil na nasadenie v rámci amerického námorníctva.
Podpora pre moderné ponorky
Orca patrí do kategórie veľkých autonómnych podmorských plavidiel bez posádky. Americká armáda s ňou počíta ako s podporou pre moderné útočné ponorky triedy Virginia-class submarine. Bezpilotný systém by mohol počas konfliktov vykonávať riskantné operácie bez ohrozenia životov námorníkov.
Jeho úlohy majú byť mimoriadne rozmanité. Okrem mapovania morského dna a zlepšovania navigácie dokáže rušiť nepriateľskú komunikáciu, viesť elektronický boj či operovať s námornými mínami. Vďaka modulárnemu nákladovému priestoru možno vybavenie ponorky meniť podľa konkrétnej misie.
Ako uviedol portál Focus, výraznou výhodou Orcy je aj jej mimoriadny operačný dosah. Kombinácia dieselového pohonu a batériového systému umožňuje dronu prekonať vzdialenosť až približne 12-tisíc kilometrov bez potreby doplnenia energie. To je podľa analytikov niekoľkonásobne viac než pri pripravovanom čínskom podmorskom drone AJX002.
Čína pritom vlastný autonómny systém vyvíja najmä pre oblasti okolo Taiwanu, Japonska a Filipín. Tamojšie plavidlo má byť určené predovšetkým na kladenie inteligentných mín v strategických námorných trasách. Odborné portály však upozorňujú, že jeho predpokladaný dolet dosahuje približne 1 800 kilometrov, čo je v porovnaní s americkou Orcou výrazne menej.
Americké námorníctvo plánuje nové bezpilotné stroje využívať najmä pri operáciách v Indickom a Tichom oceáne, kde Washington posilňuje svoju vojenskú prítomnosť. Otvorenou otázkou však zostáva sériová výroba systému. Pentagon zatiaľ rieši, ako zabezpečiť dostatočnú produkciu týchto technologicky náročných podmorských dronov pre potreby budúcich flotíl.