Rumunský režisér ovládol Cannes. Zlatú palmu získal film o polarizovanej spoločnosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Festival v Cannes tento rok ovládli filmy reflektujúce spoločenské konflikty, vojnu či kultúrne rozdelenie spoločnosti. Zlatú palmu získal rumunský režisér Cristian Mungiu za snímku Fjord, ktorá rozpráva príbeh rumunskej rodiny v Nórsku. Podľa kreatívneho riaditeľa Film Europe Dominika Hronca išlo o jeden z najdiskutovanejších filmov festivalu. O festivale sa v Štúdiu 24 s Hroncom rozprával moderátor Ivan Janda.
Cannes bez hollywoodskych trhákov
Tohtoročný festival v Cannes sa podľa kreatívneho riaditeľa Film Europe Dominika Hronca odlišoval od predchádzajúcich ročníkov aj absenciou veľkých hollywoodskych produkcií.
„Po viac ako desiatich rokoch tam nebol ani jeden veľký hollywoodsky trhák,“ uviedol v relácii Štúdio 24. Pripomenul, že v minulosti sa na festivale objavili filmy ako Top Gun, Indiana Jones či Star Wars, ktoré pomáhali priťahovať pozornosť médií aj verejnosti.
Festival však podľa neho zostáva predovšetkým podujatím pre filmových profesionálov. Bežní diváci si na projekcie lístky kúpiť nemôžu a väčšinu publika tvoria producenti, distribútori, novinári či filmári.
Zlatá palma pre film o polarizovanej spoločnosti
Najvyššie ocenenie získal rumunský režisér Cristian Mungiu za film Fjord. Snímka sleduje osud silne veriacej rumunskej rodiny, ktorá sa presťahuje do Nórska. Po tom, čo sa ich deti objavia v škole s modrinami, zasiahnu miestne úrady a rodine hrozí ich odobratie.
TASR
Podľa Hronca ide o tému, ktorá pripomína prípady známe aj zo spravodajstva. „Je to rodina, ktorá sa prisťahuje do Nórska, má nejaký štýl výchovy k deťom a zrazu je tu hrozba, že tie deti budú rodičom zobrané,“ vysvetlil.
Film zároveň vyvolal výrazne rozdielne reakcie kritikov. Zatiaľ čo niektoré médiá ho označili za jedno z vrcholných diel festivalu, iné mu udelili podstatne nižšie hodnotenia. „Bol to polarizačný film. Niektorí mu dali dve hviezdičky, iní päť,“ skonštatoval Hronc.
Návrat režiséra, ktorý takmer zomrel
Veľkú cenu poroty získal film Minotaur od ruského režiséra Andreja Zvjaginceva. Jeho návrat na festivalovú scénu bol podľa Hronca jedným z najsilnejších príbehov tohtoročného Cannes.
Režisér pred niekoľkými rokmi bojoval s ťažkým priebehom covidu, dostal sa do kómy a viac než rok sa zotavoval. Medzitým opustil Rusko a dnes žije vo Francúzsku.
Snímka Minotaur je zasadená do Ruska po začiatku invázie na Ukrajinu a sleduje príbeh podnikateľa, ktorý dostane pokyn podieľať sa na verbovaní mužov do armády. Popri tom sa rozpadá jeho rodinný život a film odhaľuje morálne aj spoločenské dôsledky vojny. „Je to sonda do ruskej duše, veľmi kritická a emotívna, ale dá sa aplikovať na celý svet,“ povedal Hronc.
Filmy sa dostanú aj na Slovensko
Dobrou správou pre slovenských divákov je, že viaceré ocenené filmy sa dostanú aj do domácej distribúcie. „V podstate skoro všetky filmy z hlavnej súťaže Cannes uvidíme aj na Slovensku,“ uviedol Hronc.
Film Europe zároveň odštartuje ďalší ročník festivalu Crème de la Crème, ktorý ponúkne výber oceňovaných francúzskych a festivalových snímok. Festival sa uskutoční vo viacerých mestách, pričom hlavným centrom podujatia bude bratislavské kino Edison Filmhub.
Záznam z celej relácie si môžete pozrieť vo videu.