Pátrací tím vylovil posledné dve telá talianskych potápačov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MALÉ / Na Maldivách dnes pátrací tím vytiahol nad hladinu posledné dve telá talianskych potápačov, ktorí minulý týždeň zahynuli pri nehode v podmorskej jaskyni. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na maldivské a talianske úrady.
Príčina stále nie je známa
Pri nehode zahynulo celkovo päť ľudí, maledivské úrady teraz vyšetrujú niekoľko možných príčin nehody, vrátane toho, že sa skupina ponorila oveľa hlbšie, ako sa očakávalo.
Potápači sa minulý týždeň vo štvrtok vydali preskúmať hlbokú jaskyňu na atole Vaavu po tom, čo získali potrebné povolenie na výskum mäkkých koralov v lokalite Devana Kandu.
Toto potápačské nešťastie je podľa agentúr najvážnejšie, aká sa kedy na Maldivách stalo. Ostrovný štát turistom neumožňuje potápanie do hĺbky väčšej ako 30 metrov. Podľa agentúry AFP boli v utorok nájdené dve telá v jaskyni v hĺbke 60 metrov. Do zverejnenia výsledkov vyšetrovania úrady pozastavili prevádzkovú licenciu lode, z ktorej sa päť Talianov potápalo.
Čo bude ďalej?
Podľa maldivských úradov boli telá oboch zostávajúcich potápačov vyzdvihnuté z jaskyne a dopravené na povrch. Teraz majú byť prevezené do márnice v hlavnom meste Malé. “Potom sa dohodneme s talianskou vládou a začneme proces repatriácie,“ dodal podľa agentúry AP hovorca vlády Muhammad Husajn Šaríf.
Medzi piatimi obeťami je renomovaná profesorka morskej ekológie Monica Montefalconeová, jej dcéra a dvaja mladí vedci. Všetci sú spojení s Janovskou univerzitou. Piata obeť je inštruktor potápania, doplnila agentúra AFP.
Telo inštruktora bolo vyzdvihnuté v piatok a pozostatky ďalších dvoch potápačov sa pátracej skupine podarilo nájsť v utorok po tom, čo bola na pomoc prizvaná špecializovaná fínska jednotka. V sobotu zomrel v dôsledku dekompresnej choroby potápač z maldivských ozbrojených síl, ktorý sa na operácii podieľal. Armáda následne pátranie dočasne prerušila.
Ku tragédii sa vyjadrila aj Janovská univerzita
Taliansky denník Corriere della Sera v utorok uviedol, že podľa univerzity v Janove nebolo potápanie súčasťou činností plánovaných v rámci vedeckej misie a skupina sa do jaskyne vydala z vlastnej iniciatívy.
Žiadosti adresované maldivským úradom boli podľa nej zjavne podané mimo expedície, ktorú schválila univerzita. Zároveň podľa maldivských úradov najmenej dve z obetí neboli uvedené na oficiálnom zozname výskumníkov, ktorý expedícia predložila.
Agentúra Reuters zverejnila zábery z prevozu prvých dvoch tiel do márnice: