Podozrenie z terorizmu: Polícia zadržala piatu osobu v prípade požiaru v Pardubiciach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Požiar v Pardubiciach
PRAHA / V súvislosti s požiarom v zbrojovke LPP Holding v Pardubiciach polícia zadržala celkom päť osôb, potvrdilo v pondelok (30.3.) Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe. TASR o tom informuje podľa správ portálov Novinky.cz a iDnes.cz.
Požiar výrobného centra izraelských zbraní v Pardubiciach
Zadržali už päť osôb
Piatu osobu podľa Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe zadržali v nedeľu. "Na mieste bolo oveľa viac páchateľov. V priebehu času sa podarilo zadržať aj ďalšie osoby. Dnes máme z toho väčšieho počtu útočníkov, ktorí boli na mieste, zadržaných päť osôb," povedal v tejto súvislosti šéf českého rezortu vnútra Lubomír Metnar na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom.
Zadržanie piatej osoby následne potvrdilo aj Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe, ktoré vykonáva dozor v tomto prípade. Podľa tlačovej správy zastupiteľstva zverejnenej na jeho internetovej stránke došlo k najnovšiemu zadržaniu v nedeľu 29. marca.
Štvrtý podozrivý vo väzbe
V sobotu česká polícia oznámila zadržanie štvrtej osoby s českým občianstvom, ktorá je podozrivá z vyvolania požiaru v priemyselnom areáli v Pardubiciach. Sudca pardubického okresného súdu rozhodol o jej umiestnení do väzby zo všetkých troch väzobných dôvodov.
Pomoc zo Slovenska
Metnar v pondelok poďakoval Slovensku za zadržanie podozrivej osoby v tomto prípade, ktorý česká polícia vyšetruje s podozrením na teroristický útok. V súvislosti s požiarom v Pardubiciach zadržali na Slovensku jednu osobu, ktorú krajský súd v Bratislave umiestnil do väzby. Z vyjadrení českého policajného prezídia vyplýva, že ide o ženu s americkým občianstvom. Voči rozhodnutiu podala sťažnosť a rozhodne o nej Najvyšší súd SR.
Požiar a prihlásenie sa k útoku
Požiar v priemyselnom areáli v Pardubiciach vypukol v piatok 20. marca nadránom. Hala, v ktorej začalo horieť, patrí českej zbrojovke LPP Holding, ktorá okrem iného vyrába aj drony. K útoku sa prihlásila dovtedy neznáma skupina The Earthquake Faction, ktorá tvrdí, že jej cieľom bolo zničiť "epicentrum izraelského zbrojárskeho priemyslu" v Európe.