Oblačno
18°
Bratislava
Marián
25.3.2026
Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, kým nepotečie ropa, tvrdí Orbán
Zdielať na

Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, kým nepotečie ropa, tvrdí Orbán

Archívna reportáž

Archívna reportáž o Orbánových hrozbách Ukrajine

BUDAPEŠŤ / Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, kým nebude obnovený tranzit ropy ropovodom Družba. Na facebooku to napísal maďarský premiér Viktor Orbán. Ropa Družbou netečie od konca januára, keď bol ropovod podľa tvrdenia Kyjeva poškodený pri ruskom útoku. Prerušenie tranzitu ropy z Ruska pôsobí ťažkosti Maďarsku aj Slovensku.

"Postupne zastavujeme dodávky plynu z Maďarska na Ukrajinu. Plyn, ktorý nám zostane, budeme skladovať v Maďarsku," povedal Orbán vo videu zverejnenom na facebooku. Orbán, ktorého postoje sú v Európskej únii často vnímané ako veľmi ústretové voči Moskve, ďalej blokuje finálne schválenie unijnej pôžičky v objeme 90 miliárd eur (asi 2,2 bilióna Kč) Ukrajine. Hovorí, že je pripravený Ukrajinu podporiť až vtedy, keď bude obnovený tranzit ruskej ropy ropovodom Družba do Maďarska a na Slovensko. Ruská ropa prestala prúdiť ropovodom 27. januára.

​Maďarské blokácie

Predseda maďarskej vlády tak zmenil postoj, ktorý zastával ešte v decembri, keď s navrhovaným poskytnutím financií napadnutej krajine na summite EÚ súhlasil. Ostatní šéfovia štátov a vlád krajín EÚ Orbána minulý štvrtok na summite v Bruseli nedokázali presvedčiť, aby pôžičku prestal blokovať. Maďarsko tiež blokuje ďalší balík sankcií proti Rusku, ktorý únia chcela schváliť na výročie ruskej invázie na Ukrajinu.

Orbán ukrajinskú stranu obviňuje zo snahy vyvolať v jeho krajine politickú krízu pred aprílovými voľbami, kde mu hrozí koniec na čele vlády. Kyjev pripomína, že zisky z vývozu ropy a plynu financujú ruské vojnové ťaženie proti Ukrajine. Rusko susednú krajinu vojensky napadlo vo februári 2022.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy