Bude môcť Le Penová kandidovať v prezidentských voľbách? V utorok začína odvolací súd
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PARÍŽ / V utorok začne v Paríži odvolací proces, ktorý určí, či bude môcť krajne pravicová politička Marine Le Penová kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027. V marci minulého roka prvostupňový súd rozhodol, že sa bývalá líderka strany Národné združenie (RN) spolu s ďalšími ľuďmi previnila zo sprenevery prostriedkov Európskeho parlamentu (EP). Na päť rokov jej zakázal uchádzať sa o volené funkcie a odsúdil ju na štyri roky odňatia slobody, z toho dvoch podmienečne. Le Penová sa proti rozsudku odvolala. Proces má trvať do 12. februára, rozsudok sa očakáva v lete, píše agentúra AFP.
Prokuratúra obvinila Le Penovú a ďalších približne 20 ľudí, že medzi rokmi 2004 a 2016 vyplácali zamestnancom RN peniaze určené na financovanie asistentov EP. Konečnú škodu súd podľa agentúry AFP stanovil na 3,2 milióna eur. "Neboli to administratívne chyby alebo nepochopenie nejasných európskych pravidiel zo strany poslancov, ale systematická sprenevera zavedená s cieľom znížiť náklady strany," uviedol súd v marci vo svojom rozsudku.
Vinní zo sprenevery európskych fondov
Súd uznal Le Penovú, osem ďalších členov jej strany a 12 parlamentných asistentov vinnými zo sprenevery európskych fondov. Bývalej šéfke RN uložil okrem zákazu kandidovať aj pokutu vo výške 100.000 eur. Popri Le Penovej sa proti rozhodnutiu súdu odvolalo 11 ďalších ľudí a tiež samotná strana.
V súvislosti so súdnym konaním uviedol na konci minulého roka nemecký denník Der Spiegel, že Spojené štáty uvažujú o uvalení sankcií na troch sudcov, ktorí v marci o odsúdení političky rozhodli. Podľa predsedu Parížskeho súdu Peimana Ghaleha-Marzbana by takéto správanie znamenalo neprijateľné zasahovanie do vnútorných záležitostí Francúzska, uviedol denník Le Monde.
Ak si chce politička uvoľniť cestu k francúzskym prezidentským voľbám, potrebuje, aby súd zrušil, alebo skrátil uložený zákaz kandidatúry, ktorý začal na rozdiel od ostatných trestov platiť bezprostredne po vynesení marcového rozsudku. Aby sa objasnila politická situácia, parížsky odvolací súd uviedol, že prejednanie prípadu urýchli a rozsudok vynesie čo najskôr. Le Penová totiž stojí pred súdom v čase, keď má RN navrch v prieskumoch a vo francúzskom Národnom zhromaždení ho reprezentuje bezprecedentných 120 poslancov.
V prípade zákazu nastupuje Bardella
V prípade, že súd potvrdí zákaz Le Penovej kandidovať v jej už štvrtých prezidentských voľbách, na jej miesto pravdepodobne nastúpi 30-ročný súčasný šéf RN Jordan Bardella. Podľa AFP už sa chránencovi Le Penovej postupne podarilo svoju mentorku a historickú líderku strany zatieniť. Prieskum z minulého novembra historicky prvýkrát predpovedal víťazstvo šéfa RN pred všetkými jeho potenciálnymi súpermi.
Bývalá šéfka RN sa proti rozsudku pokúšala brániť tiež pri Francúzskej štátnej rade. Vo svojej sťažnosti označila volebný zákon, podľa ktorého jej súd udelil zákaz uchádzať sa o volené funkcie, za protiústavný. Orgán posudzujúci žiadosti pred ich postúpením ústavnému súdu však jej námietku zamietol.
Le Penová sa postavila do čela krajne pravicovej strany, ktorá vtedy ešte niesla názov Národný front (FN) v roku 2011, keď ju prevzala od svojho otca Jeana-Marieho Le Pena, ktorý bol obviňovaný z rasistických a antisemitských komentárov. Zakladateľ strany bol ústrednou postavou prípadu sprenevery financií EP, kvôli svojmu zdravotnému stavu ale nebol súdený a vlani v januári zomrel.
Politička zoskupenie premenovala na Národné združenie a podnikla kroky na to, aby zotriaslo kontroverzné dedičstvo otca a strana bola prijateľná pre širšie spektrum voličov, napísala AFP. V súčasnosti je RN najväčšou stranou vo francúzskom parlamente, pričom zostáva v opozícii. Od roku 2022 je predsedom strany Bardella.