Skoro jasno
27°
Bratislava
Nina
12.7.2025
Palestínci si v Gaze uctili izraelské obete. Chcú ukázať ľudskosť a odpor k Hamasu
Zdielať na

Palestínci si v Gaze uctili izraelské obete. Chcú ukázať ľudskosť a odpor k Hamasu

Palestínci si v Gaze uctili izraelské obete

Zdroj: X/ @Osint613

Napriek pokračujúcemu konfliktu a represiám prekvapujú obyvatelia pásma Gazy Izrael gestom, ktoré má ukázať, že aj v utrpení uznávajú ľudskosť obetí. Iniciatíva, ktorú spustil palestínsky aktivista žijúci v exile, si kladie za cieľ prelomiť stereotyp o Palestínčanoch oslavujúcich smrť a odsúdiť zabíjanie nevinných. Ako na to zareaguje verejnosť?

Obyvatelia pásma Gazy prekvapujúco reagovali na tragické udalosti 7. októbra a následný konflikt s Izraelom gestom, ktoré prelomilo zabehnuté stereotypy. Výbor mládeže v Gaze zorganizoval iniciatívu, v rámci ktorej členovia zverejňujú fotografie, na ktorých držia portréty izraelských detí, ktoré prišli o život pri útoku Hamasu.

Tichý protest v ruinách

Na sociálnych sieťach sa začali šíriť zábery mužov stojacich v zničenom pásme Gazy s fotografiami izraelských detí, obetí brutálneho útoku z 7. októbra 2023. Táto tichá forma protestu odráža podobné demonštrácie, ktoré sa pravidelne konajú v izraelských mestách, kde aktivisti držia fotografie palestínskych detí zabitých pri izraelských útokoch na Gazu.

Za vznikom tejto iniciatívy stojí Rami Aman, spoluzakladateľ Výboru mládeže Gazy, ktorý v súčasnosti žije v exile v Egypte.

"Uznávame ľudskosť ostatných"

„Chceli sme Izraelčanom ukázať, že napriek ich utrpeniu Palestínčania stále uznávajú ľudskosť ostatných,“ vysvetlil Aman pre Ha'aretz. Zdôraznil, že cieľom nie je ospravedlňovať násilie, ale konfrontovať myšlienku, že Palestínčania oslavujú smrť. Aman si želá, aby sa tak Izraelčania, ako aj Palestínčania spoločne postavili proti zabíjaniu nevinných detí a jasne vyjadrili nesúhlas s pokračujúcim zabíjaním civilistov.

Fotografie, ktoré vznikli v Gaze, pripomínajú aj osudy detí Bibasovcov, ktorí sa stali symbolom krutosti Hamasu po tom, čo bola celá rodina unesená počas útoku 7. októbra. Telá detí a ich matky Širi Bibasovej boli po roku vrátené do Izraela v rakvách. Pitva odhalila, že deti boli uškrtené.

Kritika Hamasu

Aman sa dištancuje od vojenských operácií. „To, čo sa stalo 7. októbra, neospravedlňuje zabíjanie 2,5 milióna ľudí, obyvateľov pásma Gazy,“ hovorí a kritizuje pokračujúce útoky na civilné ciele zo strany Izraela. Podľa miestneho ministerstva zdravotníctva, kontrolovaného Hamasom, zomrelo od začiatku vojny v Gaze 57 680 Palestínčanov a ďalších 137 409 bolo zranených. Tieto údaje však nie je možné nezávisle overiť.

Aman označuje Hamas za hlavný problém, ktorý sa k Palestínčanom nespráva ako k ľudským bytostiam. „Zaobchádzajú s nami, akoby sme nemali žiadnu hodnotu. Po roku 2009 začali vytvárať obraz Palestínčana ako neporaziteľného, a nie ako obyčajného človeka. A stanice ako Al-Džazíra to podporujú," dodal Aman. "Gazania sa už mnoho rokov snažia ukázať svetu, že sú obyčajní ľudia. O tento obraz stále bojujeme," dodal.

Matka plače nad telom svojho mŕtveho dieťaťa

Matka plače nad telom svojho mŕtveho dieťaťa

TASR

Strach z represálií

K Amanovej iniciatíve sa zatiaľ pripojilo približne päťsto ľudí. Mnoho ďalších sa však bojí vyjadriť podporu kvôli represiám zo strany Hamasu. „Mnohí z tých, ktorí sa v uplynulom desaťročí odvážili vyjadriť svoj názor proti Hamasu, boli politicky prenasledovaní,“ vysvetľuje Aman.

Aman vie, o čom hovorí. Sám bol Hamasom zatknutý, mučený a prinútený odísť do Egypta. Hoci sa chcel vrátiť v novembri 2023, vojna mu v tom zabránila. Napriek tomu dúfa, že sa k jeho iniciatíve pridá čoraz viac Izraelčanov a Palestínčanov. „Žijeme spolu, zomrieme spolu,“ znie heslo jeho iniciatívy.

Najčítanejšie správy