Polojasno
13°
Bratislava
Ferdinand
30.5.2025
Británia vzdáva úctu našim hrdinom: Odvaha v boji proti nacizmu ako inšpirácia pre súčasnosť
Zdielať na

Británia vzdáva úctu našim hrdinom: Odvaha v boji proti nacizmu ako inšpirácia pre súčasnosť

Archívne video

Británia vzdáva úctu našim hrdinom

LONDÝN / Na pôde Slovenského veľvyslanectva v Londýne sa v týchto dňoch konajú rôzne spomienkové akcie k 80.výročiu ukončenia druhej svetovej vojny. Cieľom týchto podujatí je nielen pripomenúť si pamiatku československých vojakov, ktorí vo vojnových časoch minulého storočia vo Veľkej Británii pôsobili, ale tiež rozprúdiť diskusiu o príčinach a dôsledkoch najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva.

Hrdinstvo československých vojakov, ktorí sa preslávili po boku spojencov, či už pri obrane ostrovnej monarchie alebo na európskych bojiskách majú Briti stále vo veľkej úcte a preto sa niet čomu diviť, že si každoročne spolu s československou komunitou žijúcou v Británii, pripomínajú ich pamiatku na rôznych miestach Spojeného kráľovstva.

„Pravidelne organizujeme rozličné podujatia na Veľvyslanectvách Slovenskej a Českej republiky v Londýne, ale aj jeho okolí,” povedala nám predsedníčka British Czech and Slovak Association Jana Nahodilová, ktoré zároveň doplnila„Naše stretnutia primárne organizujeme nie preto, aby sme pokryli všetky aspekty 2.svetovej vojny a úlohu Čechoslovákov v nej. Skôr sa snažíme poukázať na osobné príbehy niekoľkých ľudí reprezentujúcich určitú časť vtedajšej československej spoločnosti, ktorá sa nejakým spôsobom postavila na odpor proti útoku na ich demokratickú krajinu a občanov.”

Počas okupácie Československa nacistickým Nemeckom v rokoch 1939-1945 odišlo bojovať za svoju vlasť do zahraničia množstvo Slovákov a Čechov. V ostrovnom kráľovstve sa jednalo hlavne o letcov, výsadkárov a členov obrnenej brigády. Miestom posledného odpočinku príslušníkov československých vojenských jednotiek, ale tiež našej zabudnutej hrdinky Maríny Paulíniovej, ktorú volali Štefánik v sukni sa stal vojenský cintorín v anglickom Brookwoode.

So spomienkou na našich kamarátov, ktorí položili svoje životy za slobodu svojej vlasti. Česť ich pamiatke!”, tak takýto nápis je umiestnený na pamätníku v areáli nádherného zámku v Cholmondeley, kde sa v časoch vojny nachádzal tábor vojakov z Československa, medzi ktorými nechýbali ani Čech Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík, hlavní aktéri atentátu na vtedajšieho zastupujúceho ríšskeho protektora Čiech a Moravy Reinharda Heydricha. Na výsadkarov spomínajú v kúpeľnom meste Leamington Spa a pietne miesta sú taktiež v Škótsku a vo Walese.

V londýnskych priestoroch Slovenskej ambasády sa v spojitosti s jubilejnými oslavami uskutočnilo niekoľko zaujímavých udalostí. Výstava zobrazujúca naše pamätníky, premietanie slovenských filmov Správa, či hraného dokumentu Naša Líza alebo diskusia s príznačným mottom “Odkaz odvahy a záchrany”, ktorej sa zúčastnili aj potomkovia československých vojakov. Gerry Manolas hovorila o obrnenej brigáde a svojom starom otcovi Bohuslavovi Šulcovi, ktorý bol súčasťou tejto jednotky a príbeh pilota Royal Air Force, ale zároveň aj ich otca Václava Roberta Bozděcha a jeho psa Antisa vyrozprávali dve sestry Magdalena Luscombe a Nina Buckley. Odlišný osud, ako zachráneného dieťaťa z kindertransportu, predstavila prítomným divákom Lady Milena Grenfell-Baynes.

Britské ostrovy prichýlili v období druhej svetovej vojny nielen vojakov, ale aj tých najzraniteľnejších. Známym sa stal predovšetkým príbeh takzvaných Wintonových detí, ktoré našli svoj domov za Lamanšským prielivom. Pred nacistickým besnením a takmer istou smrťou v koncentračných táboroch vtedy z bývalého Československa zachránil 669 detí, prevažne židovského pôvodu, Sir Nicholas Winton prezývaný tiež ako britský Schindler. Záchranná misia tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny, ktorú organizoval prostredníctvom vlakov do Veľkej Británie, dala týmto deťom nádej na budúcnosť a ich osudy boli niekoľkokrát sfilmované.

Jedným z takýchto snímkov je aj slovenský dokumentárny film z produkcie televízie JOJ Ruky na skle alebo inak Hands on Glass a práve jeho hlavná protagonistka a jedna z týchto zachránených detí Lady Milena Grenfell-Baynes sa na diskusii v Londýne stretla nielen s prítomnými divákmi, ale tiež s režisérkou tohto filmu Veronikou Homolovou-Tóthovou, ktorá v britskej metropole odprezentovala svoj nový filmový počin z prostredia Slovenského národného povstania pod názvom Naša Líza„S Lady Milenou sme sa nevideli päť rokov, ale stále sme v intenzívnom kontakte a máme spolu blízky vzťah. Pre mňa je vždy veľkým sviatkom, keď s ňou môžem hovoriť a vypočuť si jej spomienky”.

Hovorí sa, že história sa opakuje a je dôležité sa z nej poučiť: „Pred desiatimi rokmi, keď sme oslavovali 70.výročie tak som mala pocit, že vojna je veľmi vzdialená, dnes pri osemdesiatom výročí je k nám táto história oveľa bližšie ako sa nám pred tými 10 rokmi zdalo,” dodala na záver naša kolegyňa Veronika Homolová-Tóthová, ktorá sa historickým témam z tohto obdobia dlhodobo venuje.

Z jej slov vyplýva, že tohtoročné jubilejné 80.výročie ukončenia 2.svetovej vojny by malo byť pre nás všetkých, aj v súvislosti so súčasnou situáciou vo svete oslavou, ale zároveň mementom, aby sa história celosvetového krvavého konfliktu znovu neopakovala.

Niektoré večery sú určené len na tiché zamyslenie, zmysluplný rozhovor a dotyk histórie, ktorá k sa k nám aj prostredníctvom inšpiratívnych príbehov našich krajanov prihovára dodnes.

Najčítanejšie správy