Odborníci odhalili klamstvá Kremľa. Putinovi sa ekonomika rozpadá pod rukami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Putinovi sa ekonomika rozpadá pod rukami
MOSKVA / Nová analýza pre EÚ odhaľuje, že ruská ekonomika je v horšom stave, než ako ju prezentuje Moskva. Skutočný obraz stability maskuje hlboké štrukturálne problémy a rastúca krehkosť.
Odborníci zo švédskeho inštitútu SITE vypracovali pre ministrov financií Európskej únie správu, ktorá podrobne analyzuje súčasný stav ruskej ekonomiky. Ich závery sú alarmujúce: napriek relatívnej stabilite, ktorú Kremeľ prezentuje, sa pod povrchom skrývajú vážne problémy, ktoré ohrozujú dlhodobú udržateľnosť ruského hospodárstva.
Zdanlivá stabilita maskuje problémy
Analytici SITE upozorňujú, že fiškálne stimuly, ktoré poháňajú vojnovú ekonomiku, síce v krátkodobom horizonte udržali hospodárstvo "nad vodou", no jeho závislosť od netransparentného financovania, deformovaného rozdeľovania zdrojov a zmenšujúcich sa fiškálnych rezerv ho z dlhodobého hľadiska robí neudržateľným. Informuje Reuters.
„Fiškálne stimuly vojnovej ekonomiky možno krátkodobo udržali hospodárstvo nad vodou, ale jeho závislosť od netransparentného financovania, pokriveného rozdeľovania zdrojov a zmenšujúcich sa fiškálnych rezerv ho z dlhodobého hľadiska robí neudržateľným. V rozpore s tvrdeniami Kremľa čas nie je na strane Ruska,“ píše sa v správe.
Inflácia ako kľúč k manipulácii s HDP
Ekonóm Torbjorn Becker z SITE varuje, že Moskve nemožno dôverovať ani v oficiálnych ekonomických údajoch. Poukazuje na podozrivo vysokú základnú úrokovú sadzbu ruskej centrálnej banky a naznačuje, že Rusko pravdepodobne výrazne podceňuje infláciu, čím umelo nafukuje údaje o raste hrubého domáceho produktu (HDP).
„Rusko hovorí, že inflácia je 9 až 10 %. Prečo by teda ich centrálna banka mala stanoviť základnú sadzbu 21 %? Ktorá konvenčná centrálna banka by mala základnú sadzbu, ktorá je v podstate o 11,50 percentuálneho bodu vyššia ako miera inflácie? Ak by niečo také urobila ktorákoľvek z našich centrálnych bánk, na druhý deň by bola bez práce,“ upozornil Becker.
Podľa neho Rusko investuje do vojny na Ukrajine oveľa viac prostriedkov, ako oficiálne priznáva, a jeho deficity sú približne dvojnásobne vyššie, než tvrdí Moskva. „To všetko sú ukazovatele, na ktoré sa zvyčajne pozeráme, keď chceme predpovedať bankovú krízu,“ dodáva Becker.
EÚ si uvedomuje krehkosť ruskej ekonomiky
Na zistenia správy SITE reagoval aj komisár pre obchod Valdis Dombrovskis. „Komisia v zásade súhlasí s touto analýzou a celkovou rastúcou krehkosťou ruskej ekonomiky. To podčiarkuje dôležitosť pokračujúceho úsilia medzinárodného spoločenstva obmedziť schopnosť Kremľa pokračovať v agresívnej vojne proti Ukrajine,“ povedal Dombrovskis podľa denníka The Kyiv Independent.