Voľba nového pápeža sa začne 7. mája. Konkláve vyberie nástupcu Františka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VATIKÁN / Voľba novej hlavy katolíckej cirkvi sa začne 7. mája, rozhodla v pondelok 28. apríla generálna kongregácia kardinálov podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na anonymný zdroj z Vatikánu.
Svet sa lúči s pápežom Františkom
Takzvané konkláve vyberie nástupcu pápeža Františka, ktorý zomrel 21. apríla vo veku 88 rokov a v sobotu bol pochovaný v Bazilike Panny Márie Snežnej v Ríme.
Kedy sa musí začať konkláve?
Konkláve sa podľa vatikánskych pravidiel musia začať 15. až 20. deň po pápežovom úmrtí alebo odstúpení. Hlasovať o 267. pápežovi budú v Sixtínskej kaplnke, ktorá sa dnes uzavrela pre verejnosť kvôli úpravám pred konkláve. Pravidlá pre voľbu pápeža Universi dominici gregis stanovujú, že pre zvolenie pápeža je nutné dosiahnuť kvórum dvoch tretín "prítomných a hlasujúcich voliteľov", čo sú zvyčajne kardináli, ktorým v deň úmrtia pápeža nebolo ešte 80 rokov.
V stredu 7. mája ráno sa kardináli stretnú v Bazilike svätého Petra na omši Pro eligendo Papa, počas ktorej budú prosiť za úspešnú voľbu pápeža. Neskôr sa už len kardináli volitelia, ktorých je podľa Vatikánu 135, presunú do Sixtínskej kaplnky. Samotná voľba sa začne po výzve ceremoniára "Extra omnes! "(všetci preč), kedy kaplnku musia opustiť všetci, ktorí sa voľby nezúčastňujú, a mohla by sa uskutočniť už popoludní v ten istý deň. V nasledujúcich dňoch sa potom uskutočnia dve hlasovania dopoludnia a dve popoludní. Ak by voľba bola dlho bez výsledku, pravidlá počítajú s pauzami na rozmyslenie. Po zhruba 30 neúspešných voľbách pravidlá Universi dominici gregis počítajú s akýmsi druhým kolom medzi dvoma menami, ktoré v predchádzajúcej voľbe dostali najviac hlasov.
Voliť pápeža bude doteraz najvyšší počet kardinálov
Televízia Sky TG24 uviedla, že v Sixtínskej kaplnke už sú okrem iného čalúníci, elektrikári, tesári a kováči. Budú teraz pripravovať priestory pre doteraz najväčší počet voliteľov pápeža, napísal server talianskej televízie. Napríklad na podlahu bude nutné umiestniť plošinu, ktorá vyrovná výšku podlahy a oltárnych schodov tak, aby neboli rozdiely medzi usadením kardinálov a aby všetci hlasujúci "si boli rovní".
Do Sixtinskej kaplnky sa tiež budú inštalovať podľa Sky TG24 dvoje kachle - jedna pre pálenie volebných lístkov a druhá pre vytváranie signálu pre verejnosť. Keď bude pápež zvolený, vyjde z komína biely dym a rozozvučia sa zvony. Neúspešnú voľbu bude signalizovať dym čierny. Denník La Repubblica napísal, že bookmakeri odhadujú, že bude potrebné dym vytvoriť asi päť až osemkrát.
Nutné je tiež demontovať kamery, ktoré monitorujú davy turistov v tejto hojne navštevovanej pamiatke. Kardináli totiž nesmú byť počas volieb schopní žiadnym spôsobom komunikovať s vonkajším svetom. Podľa televízie Sky TG24 sa celý areál okolo Sixtínskej kaplnky počas konklávy stane "digitálnym bunkrom", použité budú aj rušičky mobilného signálu.
Po príchode na konkláve každý kardinál na svojom mieste nájde cedulku so svojím menom, zložku papierov, ceruzku, zoznam kardinálov-voliteľov, pokyny k ceremoniálu konkláve a rozvrh liturgií.
Podľa štatistík Vatikánu je kardinálov-voliteľov 135, kvorum by tak predstavovalo 90 hlasov. Najmenej dvaja volitelia, kardináli Antonio Caňizares a Vinko Puljić, podľa tlače v uplynulých dňoch oznámili, že kvôli zdravotnému stavu na konkláve neprídu. Kardináli volitelia majú povinnosť sa do Vatikánu dostaviť na voľbu pápeža, ak v im to nebráni choroba či iná vážna prekážka.
Sporný je aj prípad kardinála Angela Becciua, ktorého Vatikán uvádza medzi nevoličmi kvôli údajnému rozhodnutiu pápeža odobrať Becciuove kardinálske výsady v súvislosti s rôznymi škandálmi. Becciu, ktorej má menej ako 80 rokov, sa ale možnosti voliť pápeža domáha. O jeho veci dnes kardináli rokovali, ale zatiaľ nerozhodli.