Skoro jasno
Bratislava
Edmund
1.12.2024
Kauza školského karnevalu má dohru. Študenti a dôchodcovia si vysvetlili svoje postoje
Zdielať na

Kauza školského karnevalu má dohru. Študenti a dôchodcovia si vysvetlili svoje postoje

BRATISLAVA / V bratislavskom gymnáziu sa v stredu 6. 11. stretli študenti a Jednota dôchodcov na Slovensku. Obe strany diskutovali o medializovanom karnevale, na ktorý reagovali dokonca aj politici.

​Pozvánku iniciovali študenti. Ich reakciu dal minister školstva za príklad aj ostatným. Pocity detí popísal jeden zo študentov, ktorý síce nestál za touto maskou, ale podujatie spoluorganizoval.

"Prvé pocity boli zmätok, pretože nikto nepochopil, prečo sa to takýmto spôsobom medializovalo. Všetko sa prekrúca a študenti boli jednoznačne zmätení z toho, čo sa stalo z jednoduchého karnevalu," hovorí študent Peter.

"Bol to karneval, ale bol tam nápis. Ten nápis práve nás viac urážal ako tie masky," ozrejmil predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Milan Kotian.

Išlo o humor a satiru

Malo to ostať pri karnevalové maske inšpirovanej dokumentom Kultúra. Po ostrej reakcii šéfa Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorý vyzýval na nápravu, ale aj odchod riaditeľa školy, sa z karnevalu stala politická kauza.

"Deti reagovali spôsobom, že sa ospravedlnili za to a priamo povedali, že to tak nemysleli. A ja ich dávam momentálne za vzor práve dospelým ľuďom. Ja neviem, či ich chceme k múru dať pomaly postrieľať. Nerobme si nepriateľov už pomaly na každom rohu z každého," vyjadril sa minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

V priamom prenose študenti zažili, ako pre jednu fotku začali chodiť závažné vyhrážky, a to tak kritikovi masky, ako aj riaditeľovi školy. "Týkalo sa to hlavne súkromnia, to znamená hlavne mňa a žiakov potom sprostredkovane," hovorí riaditeľ gymnázia Daniel Kasala.

Svoje postoje si vysvetlili

Na asi hodinovom stretnutí si zástupcovia školy a zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska bez prítomnosti médií vysvetľovali svoje postoje. "Niektoré veci dali na správne miesto," povedal Kotian. "Ja si myslím, že naozaj sme si veľa toho vysvetlili," dodal aj riaditeľ.

"Študentov vôbec ničoho nevidím, tam je treba vidieť iné. Práve to, že masmédiá občas študentom podsúvajú to, že my im jeme budúcnosť," vysvetlil Kotian. "Ten osobný kontakt keby prišiel podstatne skôr, tak jednoducho celé toto by sa neodohralo," povedal riaditeľ.

Karneval obmedzovať neplánujú

"Skôr, keď nastane takáto situácia, tak okamžite komunikovať," dodal riaditeľ. "Dáme takú výzvu, aby každý zvážil, či je dobré zverejňovať ľudí, ktorí majú pod 18 rokov, napríklad bez nejakej retuše. Teraz boli vystavení tomu sociálnemu linku na sociálnych sieťach," vyjadril sa Viliam Dominik Duraš zo Študentskej rady stredných škôl.

Prišlo im aj množstvo podporných reakcií, a to aj od dôchodcov

Michala Kotian priviezol a do jeho odpovedí reagoval aj predseda Inštitútu sociálnej demokracie, v ktorom podľa webu v orgánoch pôsobia predstavitelia strany Hlas-SD. 

Kauza priniesla aj otázky, aké témy do škôl patria. "Politika v zmysle záujmu o veci verejné samozrejme do škôl patrí, lebo to, čo chceme naše deti učiť, je, aby boli dobrými občanmi. Blíži sa nám 17. november a nemôžme im zakazovať hovoriť o politike v škole. Do škôl nepatrí politická agitácia, to je pravda, ale potrebujeme s deťmi diskutovať a rešpektovať ich názory na politiku, na to, čo sa deje okolo," hovorí sociologička Zuzana Fialová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy