Jasno
Bratislava
Bibiána
2.12.2024
Na Dušičky spomíname aj na slovenské legendy. Ich pamiatku si uctili tisíce ľudí
Zdielať na

Na Dušičky spomíname aj na slovenské legendy. Ich pamiatku si uctili tisíce ľudí

SLOVENSKO / 2. november patrí našim zosnulým. Ide o deň, prezývaný "Dušičky", kedy si spomíname na blízkych viac ako inokedy. V pamäti mnohých si ale miesto našli aj významné slovenské osobnosti - hudobníci, herci, spisovatelia i politici. Zapáliť sviečku na ich hroby prišlo mnoho ľudí.

Na sviatok zosnulých si spomíname nielen na našich blízkych, ale kroky mnohých vedú aj k hrobom osobností Slovenska. Na jednom z najväčších cintorínov v slávičom údolí v Bratislave leží našich osobností najviac. Medzi najnavštevovanejšie hroby patrí hrob Alexandra Dubčeka.

List do vetra- toto bola posledná pieseň Milana Lasicu. Zomrel pred tromi rokmi a mnohí z nás ho majú stále v pamäti ako výborného komika. jeho hrob leží v uličkách cintorína v slávičom údolí. Nachádzajú sa tu tiež novinár a spisovateľ Emo Bohúň, jeden s najvýznamnejších prozaikov Milo Urban, básnik Fraňo Král, či národný umelec Ladislav Slovák.

​Na Ondrejskom cintoríne v srdci Bratislavy sa pochováva len výnimočne. Svoj pokoj tu našiel prezident slovenskej republiky Michal Kováč, režiséri a herci ako Martin Ťapák, Stano Dančiak a Marián Labuda a takisto komik, prozaik i spisovateľ Július Satinský.

Vo vinohradníckom meste Modra leží a odpočíva v pokoji aj osobnosť slovenskej histórie Ľudovít Štúr.

Sviatok Dušičiek siaha do pohanských čias

Pamiatka zosnulých má pôvod v pohanských zvykoch, neskôr si ju prebrala cirkev. Spopularizoval ju rád Dominikánov. Predvečer 2. novembra zvonili zvony a slúžili zádušné omše. V našich končinách ide o pietnu spomienku, spojenú s návštevou cintorína, v prípade veriacich aj s bohoslužbami a modlitbami za duše zosnulých, aby sa čo najskôr dostali do neba.

Viac sa dozviete vo videu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy