Gigantický podvod na doprave, v hre 546 miliónov!

Gigantický podvod na doprave, v hre 546 miliónov!

Úrad boja proti korupcii obvinil bývalého generálneho riaditeľa sekcie na ministerstve dopravy P. H. z obzvlášť závažného zločinu podvodu. "Skutok sa týkal manipulácie a pozmeňovania analýzy výhodnosti PPP projektov," informoval minister vnútra Daniel Lipšic.

76x zmenil analýzu

Analýzu si ešte vlani v marci objednalo bývalé vedenie rezortu dopravy pod vedením Ľubomíra Vážneho. Spoločnosť Wood & Company vo svojej analýze dospela k záveru, že klasický model financovania výstavby diaľnice D1 by bol lacnejší o 546 miliónov eur než cez PPP projekt. Obvinený riaditeľ zmanipuloval analýzu tak, aby nevýhodnosť PPP projektov bola len 29 miliónov eur. Urobil pri tom 76 zmien, aby konvenčný spôsob financovania bol nevýhodnejší a naopak financovanie cez PPP projekty výhodnejší.

Za tridsať rokov 9 miliárd eur

"Na základe takto pozmenenej analýzy bývalá vláda vyslovila v marci 2010 súhlas s uzavretím dodatku č. 4 ku koncesnej zmluve a uložila ministrovi dodatok uzavrieť. V ňom sa Slovenská republika zaviazala uhradiť zo štátneho rozpočtu spoločnosti Slovenské diaľnice za 30 rokov koncesie viac ako 9 miliárd eur. Zmluva sa nakoniec po nástupe novej vlády nerealizovala. Obvinenému P. H. hrozí v prípade dokázania viny trest od 10 do 15 rokov, stíhaný je na slobode. Dôkazná situácia je v tomto prípade pomerne jednoznačná," dodal Lipšic.

Do akej miery bolo o manipulácii informované bývalé vedenie ministerstva dopravy či financií, kto dal pokyn na manipuláciu analýzy, minister vnútra nechcel špekulovať. Podľa neho by to vzhľadom na začiatok vyšetrovania bolo nefér.

Vážny: Predvolebná kampaň KDH

Za vznesením obvinenia nie je možné hľadať žiadnu politiku, zdôraznil riaditeľ Úradu boja proti korupcii Policajného zboru SR Peter Kovařík. O rozhodnutí, že úrad vznesie obvinenie, bola informovaná dozorujúca prokuratúra pri predložení spisu dva týždne pred pádom vlády. Reagoval tak na slová exministra dopravy Ľubomíra Vážneho, ktorý vznesenie obvinenia označil za predvolebnú kampaň KDH, ktorého je minister vnútra Lipšic nominant.

Zdroj: TV JOJ

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 NOVÁ ZÁHRADA
06:05 Dr. Dokonalý
07:20 Panelák VIII.
05:05 Súdna sieň
05:45 Dovidenia, stará mama! II.
06:20 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Red Dog - psí legenda
07:05 Za hranici
08:55 Skoro dospělá