Zatiahnuté
11°
Bratislava
Koloman
13.10.2024
Čo znamená pre politikov Slovenské národné povstanie?
Zdielať na

Čo znamená pre politikov Slovenské národné povstanie?

BANSKÁ BYSTRICA / V Banskej Bystrici vo štvrtok 29. augusta pokračujú celoštátne oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) hlavným celodenným programom. Jeho súčasťou bude pietny akt kladenia vencov, slávnostné príhovory, hudobné vystúpenia, ale aj vojenská prehliadka, galaprogram a záverečný ohňostroj.

Príkladom SNP by sa mali inšpirovať dnešné elity na Slovensku

Príkladom Slovenského národného povstania (SNP) by sa mali inšpirovať všetky dnešné spoločenské a politické elity na Slovensku. Prezident SR Peter Pellegrini to zdôraznil počas príhovoru v rámci osláv 80. výročia SNP v Banskej Bystrici. Podčiarkol, že naši predkovia prekonali názorové rozdiely a začali doslova s vysťahovaním fašizmu z nášho územia. Poukázal aj na to, že nenávisť a názorové múry v súčasnosti rozdeľujú spoločnosť.

Prezident SR vyzdvihol odvahu, ľudskú statočnosť a schopnosť účastníkov SNP prinášať obete pre slovenský národ. "Ctím si vás za vašu vnútornú silu, oddanosť vlasti a rešpekt k hodnote slobody, ktorú ste bránili spolu s predstaviteľmi iných národov v boji proti ideológii zla a nenávisti," povedal. Povstanie podľa neho potvrdilo, aká silná a nezlomná bola túžba slovenského národa po slobode. Zdôraznil slová ako hrdosť, sebavedomie, rešpekt a uznanie.

Doplnil, že pri pohľade na účastníkov SNP si uvedomuje morálny záväzok napĺňať ich historický odkaz. "Prichádza čas, keď musíme my všetci prevziať z ich rúk pomyselnú pochodeň statočnosti a slobody. Preto nikdy nedovoľme prekrúcanie našich dejín. Nikdy nedovoľme, aby nenávisť nadobro ovládla slovenskú spoločnosť. A nikdy nedovoľme, aby sa niekedy opakoval Ostrý Grúň, Kľak alebo Kalište," podotkol s tým, že oslavy SNP musia mať vždy celonárodný charakter.

Podľa prezidenta nemáme dôvod na nenávisť

Vyzdvihol, že viacerí pamätníci neskôr vo svojich svedectvách zdôrazňovali, že necítili nenávisť - a to napriek všetkým hrôzam, ktoré zažili na bojiskách či v koncentračných táboroch. "Je to silné posolstvo pre nás všetkých, aby sme sa nedali strhnúť k nenávisti," povedal. Podľa prezidenta na ňu nemáme ani ten najmenší dôvod. "Akokoľvek vážne môžu byť naše starosti, akokoľvek zásadný nesúhlas cítime s tým-ktorým politikom alebo jeho krokmi, v porovnaní s hrôzami vojny sú naše dôvody a pohnútky na nenávisť doslova smiešne a nepodstatné," dodal s tým, že nenávisť nie je cestou, po ktorej má Slovensko kráčať.

V príhovore poukázal aj na to, že priamo za východnou hranicou SR umierajú ľudia vo vojne, a preto si dnes oveľa viac ako inokedy uvedomujeme význam a hodnotu slova mier. "Pri pohľade na utrpenie a hrdinstvo účastníkov Slovenského národného povstania je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa európsky kontinent opäť stal priestorom mieru, spolupráce a pokoja," apeloval. Prezident hovoril aj o vyslaní jasného signálu, že nedovolíme, aby sa dejiny opakovali v ich tragickej podobe. "Že nedovolíme, aby sa prepisovala história a vrahovia sa stali idolmi nastupujúcej mládeže," doplnil.

Jedna generácia politikov v minulosti zlyhala a prinieslo to množstvo utrpenia národom v celej Európe. Túto chybu už podľa Pellegriniho nikdy nesmieme zopakovať. "A preto vždy pozorne počúvajme a rozvíjajme odkaz tých, ktorí si hrôzy vojny ešte pamätajú. A buďme aj dnes pripravení svoju slobodu brániť," zdôraznil. Vyjadril potešenie, že v Banskej Bystrici zloží prísahu vyše 500 nových profesionálnych vojakov.

Príhovor prezidenta Petra Pellegriniho na oslavách 80. výročia SNP si môžete pozrieť tu: 

SNP si pripomenula aj ex-prezidentka Zuzana Čaputová:

Robert Fico: Hlavným posolstvom SNP bolo ukončiť vojnu a nastoliť mier

Hlavným posolstvom Slovenského národného povstania (SNP) bolo ukončiť vojnu a nastoliť mier. Povstanie zároveň ukončilo éru malosti a pasivity slovenského národa. Predseda vlády SR a Smeru-SD Robert Fico to povedal v príhovore počas štvrtkových osláv 80. výročia SNP v Banskej Bystrici.

"Máme právo žiadať aj odtadiaľto z Banskej Bystrice do celého sveta mier. Máme právo povedať, že sme krajina, ktorá chce spolupracovať s každým, kto si predstavuje mierové spolunažívanie, s každým, kto si nás bude vážiť, s každým, kto bude rešpektovať naše princípy a naše historické pravidlá," zdôraznil predseda vlády s tým, že sa nesmie opakovať, aby vládni politici neumožnili verejnosti účasť na oslavách SNP.

Medzinárodný poriadok sa podľa Fica v súčasnosti zmenil na krutý súboj bez akýchkoľvek pravidiel. "Musíme nastoliť nový medzinárodný poriadok a urobiť všetko pre to, aby nasledujúcich 50 rokov na celom svete bol mier," povedal.

Podľa premiéra sa prekračujú červené čiary, ktoré boli nastavené počas studenej vojny. "Červené čiary, ktoré sa nielen rešpektovali v minulosti, ale aj červené čiary, ktoré boli vymožiteľné rôznymi medzinárodnými prostriedkami. Je nebezpečné, že sme dnes svedkami možnej globálnej konfrontácie," podotkol. Kritizoval, že ak má niekto suverénny alebo sebavedomý názor, tak je okamžite tento názor potláčaný.

Príhovor premiéra Roberta Fica na oslavách 80. výročia SNP si môžete pozrieť tu: 

Peter Žiga: Korene budúcej samostatnosti Slovenskej republiky sú v SNP

V Slovenskom národnom povstaní (SNP) sú korene budúcej samostatnosti a modernej Slovenskej republiky. V príhovore počas osláv 80. výročia SNP to povedal podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD). Upriamil pozornosť aj na to, že odkaz Povstania si prišla do Banskej Bystrice pripomenúť celá politická scéna, nielen koalícia, ale aj opozícia. "Je to príklad, že napriek tvrdým politickým súbojom nás táto téma spája. Je za ňou hrdosť na Slovensko a na našich predkov," zdôraznil.

Svoje právo stáť na strane víťazov si podľa Žigu vybojovali Slováci vlastným hrdinstvom a odvahou bojovať v mene dobra so zbraňou v ruke proti obrovskej presile. "Slováci ukázali, že sú malý, ale statočný národ," podotkol s tým, že v ťažkých chvíľach sa vedia zjednotiť. Poukázal tiež na to, že mnohí povstalci išli bojovať do Povstania preto, aby podporili slovenskú štátnosť bez "ťažkej čižmy nacistického Nemecka".

Zdôraznil, že SNP nepatrí žiadnej politickej strane. "Faktom je, že v Povstaní sa na stranu Slovákov postavili plnou silou najmä Sovieti, Francúzi, Američania, Briti a ďalší. Ale najmä to bolo 60-tisíc vojakov slovenskej armády a 18-tisíc našich partizánov," podčiarkol. Udržanie povstaleckého územia v tyle sovietsko-nemeckého frontu a rozsah povstania, boli podľa Žigu v Európe nevídané.

Po 80 rokoch mier opäť prestáva byť podľa neho samozrejmosťou. "Okolitý svet už nie je bezpečný ako desaťročia predtým. Sloboda začína byť opäť vzácnou komoditou. Nedovoľme, aby sa zlo zasa šírilo a účelovo delilo ľudí na tých dobrých a správnych, na zlých a neslušných," podotkol s tým, že na konci tejto cesty je vždy nejaká Kremnička alebo Terezín. "Slovensko je malý štát. Stojme preto pevne a hľadajme najmä veci, ktoré nás spájajú a na ktoré môžeme byť právom hrdí. SNP k nim zaslúžene patrí," uzavrel Žiga.

Príhovor Petra Žigu, povereného podpredsedu NR SR si môžete pozrieť tu:

SNS: Spoločne sa pokloňme pamiatke tých, ktorí bojovali za našu slobodu

Spoločne sa pokloňme pamiatke tých, ktorí sa spojili proti fašizmu a bojovali za našu slobodu. Šéf SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko to povedal vo videu na sociálnej sieti v súvislosti s 80. výročím Slovenského národného povstania (SNP). Poukázal na to, že časť obyvateľov v tom čase podporovala Slovenský štát a časť boj proti fašizmu. Rozdelenie vidí aj dnes. "Jedni sa pozerajú na východ, jedni na západ. Ale my sa hlásime k tomu, aby sme sa hlavne pozerali na Slovensko," zdôraznil.

PS vníma SNP ako príbeh autentického slovenského boja proti totalite

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vníma Slovenské národné povstanie (SNP) ako príbeh autentického slovenského boja proti totalite. Príbeh o odvahe Slovákov, o túžbe po návrate medzi normálne demokratické krajiny. TASR to uviedol predseda PS Michal Šimečka pri príležitosti 80. výročia SNP. Povstanie je však podľa hnutia aj varovaním, že takéto vznešené ideály sa dajú politicky zneužívať, ako sme to videli počas obdobia komunizmu. "Obávame sa, že k tomuto zneužívaniu môže prísť aj pri súčasnej vládnej garnitúre," podotkol Šimečka.

Podľa KDH povstanie bolo príkladom obrovského zjednotenia proti neslobode

Slovenské národné povstanie (SNP) bolo mimoriadne významným historickým krokom v boji proti totalitným režimom a za obranu slobody a demokracie. Išlo o príklad obrovského zjednotenia proti neslobode. Opozičné KDH to uviedlo vo svojom stanovisku pri príležitosti 80. výročia SNP. "Jeho význam presiahol hranice Slovenska a dodnes slúži ako príklad odvahy, solidarity a obety za ochranu ľudských práv a nezávislosti. KDH si mimoriadne cení hrdinstvo účastníkov SNP a jeho význam pre formovanie slovenskej identity a národného povedomia," uvádza sa v stanovisku hnutia, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Lenka Kovár.

Ochota obetovať sa a spojiť sa za ochranu základných práv, slobody a štátnej suverenity je podľa hnutia živým odkazom aj pre dnešnú medzinárodnú situáciu. "Toto by mal byť odkaz, ktorý by sme aj cez oslavy SNP mali jednotne tlmočiť do všetkých kútov sveta - a dnes osobitne aj smerom na východ," podotklo KDH.

V súvislosti s výročím SNP hnutie varuje pred pokusmi o prekrúcanie histórie. "Pripomíname, že SNP bolo po druhej svetovej vojne najviac zneužité komunistickým režimom na propagandistické účely. Preto odmietame, aby si SNP aj dnes prisvojovala iba jedna strana a interpretovala dejiny účelovo tak ako počas bývalého režimu," podčiarklo.

Povstanie bolo podľa KDH príkladom obrovského zjednotenia proti neslobode a boli to práve komunisti, ktorí následne lživo tvrdili, že iba Sovietsky zväz podporoval SNP a iba členovia komunistickej strany sa zúčastnili na SNP. "Na povstaní sa v skutočnosti zúčastnilo a aktívne ho riadilo množstvo demokratických síl, kresťanov, kňazov a bolo podporované aj západným odbojom," dodalo hnutie.

Hnutie Slovensko: Odkaz hrdinov SNP je o odvahe a slobode

Odkaz hrdinov Slovenského národného povstania (SNP) je o odvahe a slobode. Nedovoľme, aby sa historická pravda o Povstaní krivila a pripomínajme tieto udalosti nastupujúcim generáciám. Opozičné hnutie Slovensko to uviedlo na sociálnej sieti pri príležitosti 80. výročia SNP. "V SNP hrdinsky bojovali naši predkovia za našu slobodu a slobodu budúcich generácií," podotklo hnutie. Opozičný poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) poukázal na to, že išlo o jedno z najväčších ozbrojených vystúpení proti nacizmu v Európe a Slovensko sa vďaka tomu dostalo medzi víťazné krajiny druhej svetovej vojny. Predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš poďakoval všetkým, ktorí v SNP bojovali.

Šéfka Za ľudí a opozičná poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) zdôraznila, že Povstanie prinieslo našej vlasti česť a medzinárodný rešpekt a hrdinovia SNP nám pripomínajú, že naša štátnosť stojí aj na odvahe, cti, láske k vlasti a úcte k slobode a demokracii.

Pre SaS je SNP historický míľnik, keď sa Slovensko vzoprelo nacizmu

Slovenské národné povstanie (SNP) predstavuje podľa opozičnej strany SaS dôležitý míľnik v histórii, keď sa Slovensko vzoprelo nacizmu a začalo bojovať za slobodný a demokratický svet. Ani 80 rokov po tejto udalosti však nemožno zabúdať na obete padlých hrdinov, ani na hrozby nacizmu, fašizmu a nenávisti, ktoré sa stále dostávajú do popredia. TASR sprostredkoval stanovisko strany SaS jej hovorca Ondrej Šprlák.

Predseda liberálov Branislav Gröhling pripomína, že aj dnes sa do popredia dostáva nenávistná rétorika, ktorá rozdeľuje spoločnosť. "Veľmi často sa k nej uchyľujú práve predstavitelia vlády, ktorí sa neštítia hroziť iným ľuďom násilím či označovať časť spoločnosti za 'rakovinu'," podotkol.

Zdôraznil, že rovnako si treba počas tohto dňa pripomenúť hodnoty demokracie a slobody, ktoré sú často potierané. "Práve totalitné ideológie sa boja akéhokoľvek prejavu slobody - či už v kultúre, v médiách, alebo v konaní občanov," dodal predseda SaS.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy